Andrej Danko sa zas vyjadril, že neupustí od svojho skvelého nápadu zriadiť nové ministerstvo – ministerstvo cestovného ruchu. Drží sa ho pevne ako zábradlia na ceste do zabudnutia. Jeho snahy selektívne podporiť a zvýhodniť práve túto skupinu podnikateľov sú evidentné, akurát svojou horlivosťou im viac škodí ako pomáha. A nielen im, ale hlavne tým, čo tieto služby využívajú. Teda turistom.
Žasnem, ako je možné, že to zašlo až takto ďaleko. Čo urobilo Slovensko zle, že sa ocitlo až tu? Možno sme toho neurobili dosť po novembri 89, keď sme dovolili, aby sa vtedajší predstavitelia komunizmu opäť dostali k vysokým štátnym funkciám. Možno sme ako občania málo aktívni, alebo príliš benevolentní alebo totálne apatickí.
Keď som sa minulý rok vydávala, s mojim nastávajúcim sme si priali, aby nás oddal kolega a priateľ Peter Osuský. Ten nás však informoval, že hoci by rád, nemôže. Je totiž poslancom v Bratislave – Starom meste, my máme trvalý pobyt inde v Bratislave a náš sobáš mal byť v kaštieli v Bernolákove. A tak nastal kolotoč vybavovačiek.
Návrh, ktorý sa svojom jeho zrode javil ako zlý vtip, je už v prvom čítaní schválenou absurditou a obchodné reťazce ho budú musieť zrejme vo výške 2,5 % od budúceho roku odvádzať. O nezmyselnosti a negatívnych dopadoch tohto odvodu som už písala TU, rovnako som sa snažila vstúpiť do svedomia v parlamente predkladateľom a všetkým tým, ktorí sa za túto hlúposť chystali zahlasovať (viac TU). O tom, že to prinesie okrem zvýšenia cien potravín aj problémy s Európskou komisiou, sme zas informovali na tlačovej besede (viac TU). Všetko zbytočne. Pretože argumenty sú to posledné, čo predkladateľov uprednostňujúcich kombináciu lobizmu a populizmu zaujíma.
V jednej z relácií sa predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko zdôveril so svojou nočnou morou. Máta ho vraj predstava, že by bol Sulík premiérom a ďalší predstavitelia opozičných strán ministrami. Najprv som to považovala za pokus o vtip a odľahčenie diskusie, no keď sa tak vyjadril opakovane, zamyslela som sa.
Ak by sa fyzikálne zákony menili tak často ako zákony v parlamente, ľudstvo by malo vážny problém. Viete si predstaviť, že by jablko padalo na jar zo stromu nadol, cez leto nahor? Voda by sa dva mesiace liala a tri mesiace sypala? Gravitačný zákon by bol na konci týždňa zakázaný (podobne ako sviatočný predaj).
„Value for money“ alebo „Hodnota za peniaze“ nie je len „trendy“ názov finančných analytikov. Je to metodika, ktorej cieľom je posúdiť (ideálne vopred), či je dané riešenie, projekt, investícia alebo čokoľvek posudzované tou najlepšou alternatívou z dostupných možností. Niečo ako „pomer cena výkon“. Výsledky takejto analýzy nemajú slúžiť len pre účely rozhodovania (napríklad vláde pri realizácii akéhokoľvek projektu alebo zámeru), ale aj občanom, aby si boli istí, že sú verejné financie, teda ich odvedené dane, spravované efektívne. Pretože len krajiny, ktoré spravujú verejné financie zodpovedne a efektívne, majú zdroje na to, aby pre svojich občanov zabezpečili čo najkvalitnejšie služby aj bez toho, aby neustále zvyšovali dane.
Členovia parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti sa stretli s členkou vyjednávacieho tímu medzi USA a EÚ ohľadom zmluvy TTIP Christinou Sevillou, ktorá sa venuje problematike malých a stredných podnikov. Na neformálnej diskusii sa hovorilo o rôznych prekážkach, ktoré bránia malým a stredným podnikom z EÚ uplatniť sa na trhoch USA, čo platí aj naopak, ak chcú americké malé a stredné firmy podnikať v rámci únie.
Hláška minulého týždňa je z dielne ministra práce Jána Richtera, ktorý ňou argumentoval na náš návrh umožniť zamestnancom a zamestnávateľom vymeniť gastráče za peniaze. Uviedol, že „Nad peňažnými príspevkami rezort práce neuvažuje, pretože by to jednak ohrozilo pravidelné zdravé stravovacie návyky (ľudia by ich začali používať aj na iné veci než stravu) a zároveň by to zasiahlo aj stravovacie zariadenia.“ Nevidím každému do domácnosti, no chcem veriť, že ľudia nestratili hygienické návyky len preto, že v práci nefasujú lístky na kúpu toaletného papiera, mydla alebo zubnej pasty.
Programové vyhlásenie vlády kontinuity a pokroku som si preštudovala s veľkým záujmom, pretože som bola zvedavá, či to bude nasledovné 4 roky viac o kontinuite, alebo o pokroku. Som nemilo prekvapená, aké množstvo nekonkrétneho slovného, hoci miestami ľúbivého balastu obalilo zopár aspoň ako-tak konkrétnych vecí.
V časoch, kedy kolabuje zdravotníctvo a štrajkujú učitelia, kedy sa podnikanie stalo behom cez štátom navŕšené prekážky, odkiaľ stotisíce ľudí odchádzajú do zahraničia a kde neprejde týždeň bez korupčnej kauzy, zaznela ďalšia „dobrá správa pre Slovensko“. Ficova vláda nakupuje technológiu na výrobu okien. Hoci si neplní svoje základné úlohy, hrabe sa do podnikania. Čo sa vlastne deje?
Milujem nakupovať „po starom“. Ak netreba, nevyhľadávam žiadne hyper- ani super-markety, z ktorých na mňa útočí reklama a domov odchádzam aj s tým, čo som nepotrebovala. Páčia sa mi malé rodinné obchodíky, voňavé cukrárne a útulné butiky. Blízko domu mám aj svoju obľúbenú pekáreň. Teda mala som. Vždy voňavú, čistú, upratanú. S manželmi, ktorí tu roky predávali, sme občas prehodili pár slov – len tak, o pečive, o živote, o vnúčatách.
Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) zverejnila desať bodov, ktoré by podľa nej mali priniesť na Slovensko ekonomické reformy a zlepšiť podnikateľské prostredie. Vyzvala tým politické strany, aby sa k nim vyjadrili. My v SaS sa dlhodobo a systematicky snažíme, aby štát pre podnikateľa prestal byť nepriateľom, ktorý si naňho spomenie len vtedy, keď od neho potrebuje vyžmýkať peniaze. Stále ďalšie a viac. Tie potom „pán štát“ a jeho správa aj tak z významnej časti neefektívnym spôsobom rôzne premrhá, časť odleje oligarchom a za časť si kúpi svoju vlastnú propagandu vo forme takzvaných sociálnych balíčkov.
Ak vám končí platnosť občianskeho preukazu, preglgnite horkú slinu v súvislosti s miliardou eur vloženou do „user-unfriendly“ elektronizácie a digitalizácie a naberte dostatok síl ísť na úrad osobne. Dajte si niekoľko pokojných nádychov a výdychov, zopár základných polôh jogy, dobre sa naobedujte a do kabelky prihoďte pár citátov pre budovanie stoickej trpezlivosti.
Keď vrcholila panika súvisiaca s nevyplatenými dlhmi Váhostavu, boli sme svedkami toho, ako nastúpil na scénu Robert Fico, aby vo veľkom štýle zachránil živnostníkov a podnikateľov. No v skutočnosti išlo o záchranu jedného z krstných otcov Smer-u, samozrejme spolu so svojou reputáciou. Kauzu Váhostav totiž už nešlo zamiesť pod koberec tak, ako Doprastav. Tlak zúfalých živnostníkov a drobných podnikateľov bol tak veľký, že predpovedal problém, ktorý si premiér Fico nemohol dovoliť.
Tisíc vyčíňajúcich mužov s „utečeneckým pozadím“, 121 podaných trestných oznámení, 16 podozrivých. A ďalšie odhaľujúce informácie z policajnej správy, ktorá unikla a bola zverejnená na nemeckom portáli. Množstvo sexuálne obťažovaných žien, okradnutých ľudí a vystrašených občanov. To je výsledok nemeckej pohostinnosti, silvestrovskej oslavy v Kolíne nad Rýnom a vďačnosti tých, ktorí hľadali lepšie miesto pre život.
Už nežijeme vo svete, v ktorom platí, že „nie je zlodej ten, kto kradne, ale ten, koho chytia“. Žijeme vo svete, kde „podvodom nie je každý úmyselný podvod, ale len ten, ktorý nemá pečiatku úradníkov“. Jedna z najväčších automobiliek sveta Volkswagen priznala, že do áut s naftovým motorom namontovala softvér, ktorý falšoval výsledky testovania emisií. Celý svet je pobúrený, tisíce áut produkujú viac emisií ako výrobca uvádza. A to preto, lebo „upravili“ softvér.
Pán premiér, budíček. Na Slovensku dávno nemáme socializmus, a preto je kontrolovanie koncových cien v neregulovanom odvetví hlúposť a strata času. Aj keď na obchodníkov vypustíte všetkých dôchodcov, ceny potravín neuregulujete. Ceny v neregulovanom odvetví totiž určuje trh, nie pán premiér, nie dôchodcovia a dokonca ani nie sadzba DPH.
Je neuveriteľné, že tak vážnu diskusiu o riešení situácie vo Váhostave, ktorá začala v stredu, nebolo možné dokončiť, pretože premiér Fico ju nariadil prerušiť s tým, že teraz treba odvolať z pozície podpredsedu parlamentu Jána Figeľa. Normálne odsunuli riešenie problému, predradili tomu politickú pomstu. Aj tu je vidno úprimná snaha SMER-u riešiť skutočné problémy, v tomto prípade problémy živnostníkov a drobných podnikateľov.
Blíži sa termín daňových priznaní, a to, čo bolo minulý rok len virtuálnym strašiakom, bude za pár dní krutou realitou. Podnikatelia, ktorým sa v minulom roku nepodarilo vytvoriť zisk, za to už tento rok zaplatia, a to pokutou zvanou daňová licencia. Táto bude v závislosti od obratu a toho, či je podnikateľ platca DPH alebo nie, vo výške od 480 až do 2880 eur. A prečo? Minister Kažímír tvrdí, že tým bojujú proti daňovým únikom. Existuje tu vraj mnoho spoločností, ktoré roky nevytvárajú zisk, teda neplatia dane a on je presvedčený, že sú to podvodníci a „vyhýbači sa“ daniam. Neviem sa však ubrániť niekoľkým úvahám.
Aby pečiatka bola pečiatkou a úradník poriadnym bossom, musia mať patričnú silu. Tá sa znásobuje, ak má poriadny boss poriadnu pečiatku a legislatívou priznané vágne definované právomoci. V tejto pozícii sú dnes zástupcovia župy, ktorí majú tú moc udeliť alebo neudeliť licenciu prevádzkovateľom autobusovej diaľkovej dopravy, a to bez toho, aby to museli jasne a explicitne zdôvodniť. Zástupca župy dnes môže žiadateľa odstaviť od podnikania jednoduchým subjektívnym skonštatovaním, napríklad že „tento autobus, ktorý prejde komunikáciou našej župy raz za hodinu, bude mať negatívny vplyv na bezpečnosť alebo plynulosť dopravy“.
Len nedávno sa objavil v médiách príbeh mladej ženy, ktorá sa po tom, ako jej diagnostikovali nevyliečiteľnú chorobu, rozhodla pre dôstojné ukončenie svojho života, pre eutanáziu. Všetko si dôkladne premyslela, naplánovala a 1.11.2014 za pomoci odborníkov, doma, v kruhu svojich blízkych aj zrealizovala. A prinútila ľudí zamyslieť sa.
Zbabraný návrh zákona z dielne JUDr. Zmajkovičovej môže dopadnúť aj tak, že deťom v školách v pohodičke servírujeme práškové bryndzové halušky poliate bravčovou masťou a zakážeme im predávať celozrnné pečivo alebo horalku. Takto, samozrejme „v mene dobra“, môže dopadnúť návrh zákona poslankyne SMER-u Zmajkovičovej, ktorý má byť schválený už na tejto schôdzi Národnej rady a má obmedziť predaj občerstvenia na školách. Toto ale nie je to jediné, čo sa dá návrhu zákona vyčítať.
Ako dvadsaťročná som si spravila vodičský preukaz. Absolvovala som kurz v autoškole, povinné jazdy a úspešne som prešla skúškami. Dostala som vodičák pre motorové vozidlá skupiny B, a nič mi nebránilo začať jazdiť, veď oprávnenie som mala. Oprávnenie viesť osobné motorové vozidlo, po cestách určených pre motorové vozidlá, podľa platných pravidiel cestnej premávky. A tak som jazdila. Intenzívne, bez nehody.
Kým v štátnej správe, napríklad na takom Ministerstve vnútra, nie je problém zavolať Lucku Bílu, aby prišla zamestnancom na vianočný večierok zaspievať pár pesničiek za vyše 13 tisíc eur, podnikateľ ak chce spraviť vianočný večierok, akciu na podporu predaja pre svojich partnerov, pohostiť ich a nedajbože im ako vďaku darovať nejakú pozornosť, môže tak urobiť len zo svojich zdanených peňazí, teda zo zisku.
Vláda má zas peniaze nazvyš. Nepôjdu do zdravotníctva ani školstva, pôjdu firme pána Babiša. Pekne elegantne, ako sa sluší a patrí, cez 10-ročné daňové prázdniny. Štát tak venuje 58 miliónov eur tomuto bezpochyby úspešnému českému podnikateľovi a ministrovi financií Českej republiky v jednej osobe. Ale toto nie je v tom celom jediný prúser.
Zasadnutia parlamentných výborov sú obvykle verejné. Takým bolo aj to stredajšie mimoriadne zasadnutie zdravotníckeho výboru, ktorého zvolanie inicioval Richard Sulík. „Skvelý zážitok", niekedy si to vyskúšajte. Pani ministerka na tomto zasadnutí mala vysvetliť okolnosti okolo prevozu pacientky dňa 13.9.2013, ktorá potrebovala urgentnú pomoc. Táto pacientka akúsi pomoc dostala. Dnes už ale vieme, že lekári nemali ani len možnosť poskytnúť jej takú pomoc, akú nám všetkým garantuje zákon.
Financovanie politických strán je u nás súčasťou predvolebného koloritu a rétorickej výbavy nových politických vodcov. Aj prostredníctvom tejto témy sa politici snažia zapáčiť voličom. Predbiehajú sa, kto viac klepne politikom po prstoch, kto zníži poslancom platy,kto okreše stranám financie od štátu. Aj keď sa s takýmto prístupom nestotožňujem, do určitej miery ho chápem. Napokon aj Benjamin Disraeli, významný britský politik a spisovateľ, zadefinoval rozdiel medzi štátnikom a politikom, keď povedal, že štátnik myslí na budúce generácie, kým politik myslí na budúce voľby. Voľby sú jednoducho neraz to jediné, čo politikov zaujíma.
Citeľné výpadky v štátnom rozpočte, strata tisícok pracovných miest a pokles tržieb obchodníkov. Takýto dopad bude mať zákaz nedeľného a sviatočného predaja. Štát má problém nájsť 50 miliónov eur pre zdravotné sestry a zároveň sa chce vzdať dvojnásobku tejto sumy nezmyselnou reštrikciou. A nie len to! Tento zákaz obmedzí ľuďom možnosť slobodne sa rozhodovať a núti ich správať sa podľa toho, čo predkladatelia považujú za jediné správne.
Nie je tomu tak dávno (leto 2011), čo poslanec za KDH Brocka demaskoval spoluprácu so SMER-om, keď spoločným legislatívnym návrhom s poslankyňou Tomanovou chceli ľuďom na Slovensku zakázať nedeľnú prácu. Neviem, ako videli svoj návrh v praxi, pretože ja si neviem predstaviť, že by mali byť v nedeľu zatvorené lekárne, čerpacie stanice, reštaurácie, nemala by fungovať doprava, telefóny, neboli by dodávky plynu, vody, elektriny, nevysielala by televízia, nedalo by sa ísť do kina, na plaváreň, do ZOO alebo na nedeľnú omšu.
V tomto predvolebnom období vidíme dve tváre volebnej kampane. Špinavé a nechutné politické hry. A naleštenú politickú reklamu. Niektorá je skromnejšia, iná honosnejšia , v niektorých prípadoch už na prvý pohľad dosahuje astronomické sumy. Pozostatky bilboardov budú „zdobiť“ našu krajinu ešte dlhé mesiace. Ľudí právom zaujíma, koľko taká kampaň stojí a kto ju financuje. Celé týždne nás médiá zahŕňajú informáciami o kauze gorila, ktorá popisuje, kto komu koľko, v akom byte a čo za to. Každý deň sa dozvedáme nové mená sponzorov, čítame o „kamošpôžičkách“ politickým stranám a dôkazy, že Robert Fico zohnal svojej strane vlastnou hlavou desiatky miliónov eur, sú už vraj vyše roka bez záujmu našich orgánov činných v trestnom konaní na švédskej ambasáde.
Politické nominácie. Neuveriteľne sexy téma. Vlastne sa niet čo čudovať. Ak dokonca aj človek, ktorý by mal rozumieť princípu zodpovednosti za fungovanie pridelených rezortov povie, že "politické nominácie, keď sa na ne naozaj pozrieme do podstaty, sú jednoznačne korupcia prevádzkovaná organizovaným spôsobom politickými stranami...", mám z toho viac než zmiešané pocity. Ak navyše bez akýchkoľvek zábran dodá, že politické nominácie sú o dosadzovaní si rodín, známych a kamarátov na pozície v štátnej správe, množstvo ľudí zatúži byť niekoho rodina, niekoho známy, alebo aspoň niekoho kamarát.