Absurdná politika Ficovej vlády. Nezamestnaný v Michalovciach sa skladá na pracovné miesto pre Srba. Saskárka Kiššová naložila ...

Publikovala Jana Kiššová dňa 23.05.2017

ROZHOVOR Bože môj, pýtam sa, kam smerujeme? Do centrálnej plánovanej ekonomiky? Je to nesmierne populistické, ak ponúknete niekomu viac peňazí, kto by to nechcel... Ale zodpovední členovia vlády alebo ktokoľvek, kto rozhoduje o platoch, by si mal uvedomiť aj dôsledky týchto populistických vyjadrení. Podstatné však je, že vláda zasa ide rozdávať, SNS bojuje so Smerom, kto bude populistickejší, kto „vybaví“  vlaky zadarmo, 13. plat „zadarmo“ a povinne. Lenže toto nie je cesta, tvrdí poslankyňa NR SR, podpredsedníčka SaS a predsedníčka Výboru pre hospodárske záležitosti NR SR Jana Kiššová.

Absurdná politika Ficovej vlády. Nezamestnaný v Michalovciach sa skladá na pracovné miesto pre Srba. Saskárka Kiššová naložila | ParlamentneListy.sk – politika zo všetkých strán

Čo štát považuje za legálnu prácu, to osobne považujem za štátnu šikanu. To sú vaše slová. Prečo ste v parlamente predložili návrh, ktorý by túto z vášho pohľadu absurditu zmenil?

Predkladali sme to už viackrát spoločne s kolegami, naposledy pred pol rokom a vtedy sa minister Richter vyjadril, že pripravuje novelu, do ktorej to chce dať. Ide o to, že ak máte ako zamestnávateľ zamestnanca, ktorého prihlásite do sociálky o pár hodín neskôr, možno o deň neskôr, pričom mu od prvého momentu, odkedy je zamestnaný, všetko riadne platíte, a o mesiac či dva vám príde kontrola z Inšpektorátu práce a zistí, že ste tohto človeka prihlásili neskôr, tak dostávate pokutu najmenej dvetisíc eur. Pričom podčiarkujem, že mu všetko riadne platíte od prvého momentu. Navyše sa takáto firma dostáva na zoznam nelegálnych zamestnávateľov, čo ju odstrihne od možností napríklad verejných zákaziek a iných. Firma má zrazu problémy a toto je absurdnosť. Nemyslím si to iba ja, bolo to dokonca vyhodnotené za byrokratický nezmysel roka.

 

Absurdná politika Ficovej vlády. Nezamestnaný v Michalovciach sa skladá na pracovné miesto pre Srba. Saskárka Kiššová naložila | ParlamentneListy.sk – politika zo všetkých strán

A bola vôľa to vôbec zmeniť?

Už aj koaliční poslanci sa vyjadrili v podobnom duchu, že je to nezmysel, chcú to zmeniť, nezmenili to, minister pol roka nekoná.  Zrejme sa mu to všetko páči, preto to považujem naozaj za absurdné. Máme na stole návrh zákona, ktorý má odstrániť nejaký nezmysel, nespravodlivé pokutovanie, nespravodlivý prístup k podnikateľom a my to nezmeníme! Ja tomu jednoducho nerozumiem. A to sa stalo naposledy a predpokladám, že sa to stane znova.

Ďalším problémom, ktorý opozícii prekáža, je fakt, že vláda opäť rozdáva, pričom rozdáva z cudzieho. Máme tu čerstvý príklad automobilky PSA Peugeot – Citroen, ktorej vláda odklepla vyše 18,5 milióna eur vo forme daňových prázdnin. Fabrika má za to vytvoriť 420 pracovných miest, no a na jedno pracovné miesto sa daňoví poplatníci u nás, teda všetci občania,  poskladajú sumou takmer 45-tisíc eur ročne. Je to v poriadku takáto forma pomoci?

Vidím to v dvoch rovinách. Jedna sú investičné stimuly ako také. Tie považujem za nesystémový a pre ekonomiku škodlivý krok, pretože plošne tým, ktorí vytvárajú hodnoty, štát berie peniaze rôznymi formami. Či už sa na to nezamestnaný človek  skladá cez DPH-čku, spotrebné dane, pracujúci cez dane z príjmov, firmy tak isto cez dane z príjmov či cez osobitný odvod. Čiže všetci sa na to skladáme, a potom jedna či dve, či niekoľko vybratých firiem dostane milióny. Toto je niečo, čo deformuje trh. Deformuje to v prípade, že dotáciu dostane konkurujúca firma, pričom firme, ktorá dotáciu nedostane, vytvorí umelo konkurenciu, ktorú nemá šancu bez dotácie dobehnúť. Ale vytvára súčasne aj nezdravú konkurenciu firmám, ktoré si navzájom nekonkurujú. Napríklad máme minimálne spoločný trh pracovnej sily. To znamená, že ak budem podnikať v akomkoľvek odvetví ako vy a ja dotáciu dostanem, vy nie, tak si viem z trhu práce vytiahnuť oveľa kvalitnejších ľudí ako vy. A už som na tej štartovacej dráhe úplne inde ako vy. Čiže toto považujeme za škodlivé.

Čiže keď sa vrátime k už spomenutej pomoci?

To, čo teraz spravila vláda v prípade PSA v Trnave, je oveľa absurdnejšie ešte aj v tom, že ideme dotovať firmu v regióne, kde je ďaleko najnižšia nezamestnanosť, dokonca nižšia ako v Bratislave. A súčasne ideme dotovať firmu, ktorá pôsobí v odvetví, kde máme dlhodobo nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Ideme to dotovať preto, aby sa tam vytvorilo 420 pracovných miest. A už dnes konkrétne aj táto automobilka priznáva, že nemá dostatok pracovnej sily, a to napriek tomu, že deklaruje priemernú mzdu 1300 eur a že ani za týchto podmienok nevedia dostať do firmy ľudí. Preto už teraz žiadajú súhlas na dovoz pracovnej sily zo Srbska.

Je to teda v poriadku, keď na jednej strane premiér deklaruje, že nám chýba pracovná sila a že ju budeme dovážať zvonka, no na druhej strane máme u nás pomerne veľa odborníkov, najmä po 50, ktorí sú vzdelaní, technicky zdatní, ochotní pracovať, no o tejto skupine ľudí sa u nás vôbec nehovorí, nikto im prácu neponúka, ako keby neexistovali. Nie je to nespravodlivé a tak trochu aj hazard? Inde totiž takíto ľudia pracovnú príležitosť dostávajú, či už v Nemecku, alebo vo Švajčiarsku...

Určite to nie je v poriadku. Už to, že dotujeme vznik takých pracovných miest, o ktorých vláda druhým dychom hovorí, že ich nevieme obsadiť z dostupných zdrojov na našom trhu. Toto rozhodne nie je v poriadku. Inými slovami, nezamestnaný v Rimavskej Sobote alebo v Michalovciach sa skladá na vznik pracovného miesta v Trnave pre Srba. Nič proti Srbom, ale toto je úplne absurdná hospodárska politika Ficovej vlády. Som presvedčená, že daňové úľavy alebo investičné stimuly, ak už majú byť, tak majú byť spravodlivé, plošné s dostupnosťou pre všetkých, aby nevznikali deformácie a aby uľahčili každému, kto chce vytvárať hodnoty, priestor.

Aká je to teda vami spomínaná plošná daňová úľava?

Taká, ktorá zníži dane všetkým. Ak vláda povie, že máme istý balík peňazí na isté obdobie, ktoré chceme investovať do vzniku pracovných miest, tak je pre ekonomiku zdravšie plošne o túto sumu znížiť daň všetkým. Alebo sa pozrieť, aké iné druhy daní máme. Na Slovensku máme napríklad mimoriadne vysoké registračné dane za autá a treba sa pozrieť, aký je to balík peňazí – podľa mňa až likvidačný. Je množstvo štátom vynútených platieb, ktoré ovplyvňujú podnikateľské prostredie, a toto si zaslúži svoju pozornosť. A treba sa tiež pozrieť na to, prečo naši podnikatelia nemôžu pri týchto podmienkach konkurovať zahraničným. Toto sú pre ekonomiku systémové a zdravé opatrenia.

Navyše investičné stimuly spravidla dostávajú zahraniční investori. Občas sa dostane aj na domácich, no môže to skončiť ako v Prakovciach, kde subdodávateľ železničných vozňov dostal od štátu nie malú dotáciu, vytvoril vyše 400 pracovných miest, no prakticky všetci sa po veľmi krátkom čase ocitli na ulici a so stimulom sa udialo nevedno čo. Je to v poriadku?

Jedno z nešťastí týchto investičných stimulov je aj to, že pokiaľ firmy nedokážu  fungovať prirodzene, teda bez nich, tak niečo nie je v poriadku. Buď je firma neschopná, alebo je podnikateľské  prostredie zle nastavené. A stimuly, rôzne subvencie maskujú tie problémy. Trh teda nevysiela správne signály. Áno, ľahko sa potom môže stať, že stimuly predlžujú agóniu firmy, vyvolávajú falošné nádeje. Keď ubehne lehota, počas ktorej sa zaviaže niečo vykonávať alebo zamestnať istý počet ľudí, zanikne.

Poznáte taký príklad, keď o tom môžeme hovoriť?

Stačí spomenúť príklad U. S. Steelu v Košiciach, kde bol cieľ, aby sa firma nepredala, zachovali sa pracovné miesta a udržala sa zamestnanosť. Firma sa predáva – dnes už to nie je žiadne tajomstvo – a znižovanie stavu pracovníkov počas memoranda bolo rýchlejšie ako pred memorandom. Čiže nič pozitívne tam „pomoc“ štátu z dlhodobého hľadiska nepriniesla. K tomu mám taký príklad - pestovanie trávy na Sahare. Môžete tam trávu vypestovať. Akurát dočasne. Budete tam v kýbloch nosiť vodu, bude to drahé a náročné, ale tráva tam bude. Sotva tam ale prestanete hrdlačiť, tráva prestane rásť. Dotácie umelo zvyšujú rentabilitu, návratnosť, ale len dočasne. A keď takto vychováte ekonomiku, bez dotácii sa nepohnete. To je však už socializmus, ktorý historicky skrachoval.

Podnikateľské prostredie však vo väčšine vyspelých krajín vytvárajú najmä malí a strední podnikatelia. Podľa vás sa u nás práve tento stav iba bezradne prizerá, ako im pod rukami rastie minimálna mzda a mnohí nedokážu svojich pracovníkov zaplatiť. Ak sa pozrieme na ich dane, odvody či iné bariéry, ktoré im bránia vytvárať nové pracovné miesta, tak byrokracia sa pre nich množí a mnohí ju nestihnú ani len sledovať, nie to ešte dodržiavať. Je pritom spravodlivé, ak si potom prečítajú, že firma ako PSA dostane od vlády dotáciu?

Určite to v poriadku nie je a nemôžeme sa čudovať, že za uplynulých 10 rokov odišlo zo Slovenska 300-tisíc ľudí. A určite sa zhodneme, že to nie sú ľudia, ktorí budú pre štát nákladovou položkou. Skôr naopak, sú to tí najschopnejší, najšikovnejší, najvzdelanejší, najkvalifikovanejší a najpracovitejší, a tí odchádzajú, pretože majú lepšie uplatnenie vonku. A toto sú obrovské straty pre Slovensko, naozaj obrovské a nebudeme ich sanovať dva, tri či štyri roky, ale celé generácie.

 

Článok bol publikovaný na: www.parlamentnelisty.sk