Sebavedomá saskárka Kiššová prezrádza, čo chce po sebe zanechať, ak by sa stala ministerkou hospodárstva

Publikovala Parlamentné listy - rozhovor s Janou Kiššovou dňa 09.06.2017

Budem bojovať! Verím tomu, že v roku 2020 dostaneme šancu vládnuť. Pokiaľ by sa mi podarilo byť ministerkou hospodárstva, tak chcem mať vo svojej zásuvke návrhy, ktoré zlepšia podnikateľské prostredie. To je to, čo chcem po sebe jednoducho zanechať. A ak si niekto potom povie, že tej Kiššovej reformy boli prosto skvelé, moje pôsobenie v politike malo zmysel, povedala v exkluzívnom rozhovore podpredsedníčka SaS a predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová.

Vaša strana podala pred niekoľkými mesiacmi do parlamentu balíček približne 40 opatrení na zlepšenie stavu podnikateľského prostredia. Vládna koalícia vás s tým doslova vysmiala. Na jednej strane koalícia žiada od opozície konštruktívne návrhy, na druhej strane, ak prídu, zmetie ich pod koberec. Ako to vnímate? Má takto opozícia šancu byť vôbec alternatívou?

Problém s podnikateľským prostredím je komunikovaný dosť intenzívne na to, aby sa táto kritika dostala aj k vláde a aby vedeli, že niečo v poriadku nie je. Aj preto si dávali do programového vyhlásenia vlády úlohy zlepšiť podnikateľské prostredie či podporiť malé a stredné podniky. Ale sme približne rok a štvrť po voľbách a naozaj nevidím jedno jediné opatrenie vlády, ktorým by zjednodušili podnikateľské prostredie alebo by nejakým spôsobom znížili byrokraciu. Nič také tu nie je.

Vôbec nič?

Jediné, čo boli schopní urobiť, bolo to, že zrušili daňové licencie od roku 2018. Keď raz vidím, že tu máme hlúposť, tak ju zruším hneď, a nie až po určitom čase, napríklad až o dva roky. Vláda si na jednej strane niektoré veci uvedomuje, no nekoná. My si to tiež uvedomujeme, no konáme. Naše návrhy neprešli, čo je veľká škoda, lebo by sa u nás významne zlepšilo podnikateľské prostredie. Navyše boli vybraté také veci, ktoré by štátny rozpočet nič nestáli. Nie sme v pozícii, že by sme podali nejaký populistický návrh, za ktorý by nám ľudia tlieskali, ale ktorý by na druhej strane robil dieru vo verejnom rozpočte.

Čo chcete robiť ďalej po takom prístupe?

Napríklad konkrétne ja – mám na starosti podnikateľské prostredie – pravidelne aktualizujem Agendu 2020, ktorá obsahuje návrhy na zlepšenie podnikateľského prostredia. Nedávno som urobila jej veľkú revíziu. Budú tam nové skutočnosti, aktuálne zmeny a zároveň špecifické oblasti podnikania, kde sú aj špecifické nároky, podmienky a povinnosti. Napríklad cestovný ruch alebo stavebníctvo. Aktívne komunikujeme so zástupcami podnikateľov, zamestnávateľov a stavovskými organizáciami. Plánujem spraviť 12. júna konferenciu, na ktorú sme ako rečníkov prizvali všetkých významných zástupcov zamestnávateľov, aby oni zhodnotili svojimi očami a očami svojich členov podnikanie na Slovensku. Naším cieľom je, aby nám dávali podnety, námety a odporúčania a aby nám pripomienkovali Agendu 2020.

No dobre a aký je zmysel tohto snaženia?

Sme presvedčení, že v roku 2020 bude SaS súčasťou vlády, a chceme byť na to pripravení. Nikto nemá patent na rozum, preto chceme návrhy konzultovať s odborníkmi, ktorí sa v problematike vyznajú.

Toto je ale iniciatíva SaS, zvyšok opozície niečo podobne komplexné nepredkladá. Je to slabina opozície, že prichádzajú iba návrhy od jednotlivých strán, nie od celej opozície?

V každom prípade je to silná stránka SaS. Fakt je, že ostatné opozičné strany nie sú pravicovo a proekonomicky orientované, že by sa dominantne venovali týmto oblastiam. Verím však tomu, že keď sa veci rozumne vyargumentujú, tak sa nám podarí nájsť konsenzus v celej opozícii. Argumenty jasne hovoria, že predpokladom zlepšenia životnej úrovne občanov je zásadné zlepšenie podnikateľského prostredia.

Možno ich neviete až tak dobre marketingovo predať?

Je to možné, hoci robíme, čo sa dá. Minimálne ja sa snažím blogovať a využívať každú príležitosť na to, aby som o týchto veciach hovorila. V roku 2020 chceme byť pripravení, aby sa nám nestalo to, čo sa stalo ministrovi školstva Plavčanovi, že ešte takmer rok a pol po voľbách píše akýsi 200-stranový dokument, ktorý ide mimo vládu i SNS, ktorá ho do funkcie nominovala. To je nonsens. My chceme mať pripravené veci, ktoré sa budú dať veľmi rýchlo aplikovať do praxe.

Zmeňme tému, na jednej strane máme korupciu, klientelizmus, protesty proti korupcii, podozrenia na korupčné správanie dokonca u niektorých členov vlády, prepojenia na oligarchov. Na druhej strane je tu opozícia, ktorá na toto všetko upozorňuje, no nie je príliš schopná vytvoriť alternatívu voči vládnej moci. Prečo je to tak?

Podľa mňa je predčasné hovoriť o tom, či opozícia má alebo nemá šancu vytvoriť alternatívu súčasnej vládnej moci. Aj minuloročné voľby, aj voľby v roku 2012 ukázali, že predvolebné prieskumy boli zásadne iné ako reálny volebný výsledok.  Napríklad u nás v SaS. Dva mesiace pred voľbami sme bojovali s piatimi percentami, no reálny výsledok bol dvanásť percent. Čiže rok pred voľbami môže byť volebný odhad preferencií veľmi klamlivý a môže sa výrazne zmeniť. Myslím si, že tu vznikne nejaký ďalší subjekt a zrejme dôjde aj na prerozdelenie voličov. Niečo sa jednoducho stane a bude tu zásadne iné rozloženie politických síl. Ale dnes špekulovať, kto s kým a prečo a aký to má potenciál, je predčasné.

Fenomén Igor Matovič. Premrhal líder OĽaNO volebný potenciál spred vyše roka? Mohol poškodiť dobrú snahu opozície upozorňovať na protiprávne konanie vládnej moci tým, ako sa správa? Lebo to vyzerá tak, že skončil pri  riešení svojich problémov. Vytratila sa teda niekde hlavná myšlienka a zmysel snahy opozície bojovať za práva občanov?

Podľa mňa Igor Matovič urobil veľký kus práce v boji proti korupcii, pretože s nesmiernym zápalom a vydaním veľkej energie kritizoval, poukazoval a upozorňuje na mnohé kauzy. Spoločne sme organizovali protesty pred komplexom Bonaparte. To všetko určite malo a aj má význam. Vytvára to istý tlak a aj vedomie u verejnosti, ako sa veci majú. Určite to nebola márna práca. To, že skončil pri riešení osobných problémov, k tomu sa neviem celkom zasvätene vyjadriť, lebo do tých problémov nevidím...

Je teda jeho pôsobenie pre ľudí užitočné?

Určite. Mnohé veci osvetlil, ľuďom otvoril oči. Jeho spôsoby sú iné ako naše, čo ale neznamená, že jeho sú zlé a naše dobré. Ide o to, aby sme spoločne prispeli k tomu, ako túto krajinu zveľadiť a ekonomicky a morálne pozdvihnúť.

Je to stále váš politický partner?

Určite máme mnoho spoločného. Boj proti korupcii je niečo, čo nás určite spája, a spájajú nás aj ďalšie témy. Napríklad naposledy sme riešili zrušenie koncesionárskych poplatkov, ale sú to aj mnohé ďalšie témy. Nezhodneme sa úplne na všetkom, pretože hnutie OĽaNO je viac sociálno-konzervatívne, smerujúce viac doľava, my sme, naopak, liberálnejšia a stredo-pravicovo orientovaná strana. No opakujem, mnoho máme spoločného. My hovoríme, poďme spolupracovať  v tom, čo nás spája, a tam, kde nás to nespája, tam ideme každý svojou cestou.

Uberá na sile opozičným snahám Kotlebova strana, pričom prakticky často nemožno s jej hlasmi rátať?

Fenomén Marian Kotleba je spôsobený najmä dlhodobým neriešením problémov tejto spoločnosti. Nemôžeme sa mu čudovať, pokiaľ tu ľuďom vlády dvadsať rokov hovoria o riešení problémov hladových dolín a tie hladové doliny tu stále máme. Takže nie je to len rómsky problém. Napríklad nedávno som bola v Rimavskej Sobote. Mladí ľudia sa nás pýtali, čo tam majú robiť, keď tam nie sú pracovné príležitosti. Žiadne štátne pomoci či štátne zásahy im nepomohli, respektíve nezasiahli ich tak, aby spôsobili zlepšenie ich situácie. Čiže je tu dlhodobé neriešenie problémov, dlhodobé zakrývanie si očí, nevymožiteľnosť práva, nespravodlivosť, vysoká korupcia. Nemôžeme sa čudovať, že ak tieto problémy dosiahnu istú kritickú hranicu, tak ľudia začínajú siahať po „alternatívnych“ riešeniach, a tými sú napríklad nejaké sľuby jednoduchých riešení zložitých problémov.

Čo s tým?

Keby sme rozobrali na skrutky program Mariana Kotlebu, som presvedčená, že prídeme na to, že väčšinou sú to nereálne opatrenia, sľuby, nerealizovateľné veci, teda bludy. Ale niekomu asi znejú dobre, lebo sú jednoduché na pochopenie. Preto sa ani nečudujem, že tu máme tento fenomén, a je výzvou pre nás všetkých, aby sme zapojili všetky sily na to, aby sme rozumným spôsobom problémy riešili. Ja osobne, ale aj celá SaS, robíme maximum pre to, aby sme tomu pomohli. Podľa mňa toto je cesta.

Sú to podľa vás fašisti, ako ich nazval predseda parlamentu i premiér?

Fašisti alebo neonacisti, je to vec politologických definícií, v ktorých nie som doma. Ale sú to určite extrémisti.

Richard Sulík. Je v Európskom parlamente, súčasne riadi SaS. Mnohí mu vyčítajú najmä to, že berie plat europoslanca. Je to farizejstvo, že berie bruselský plat a rieši veci na slovenskej politickej scéne? Je to chyba?

Chyba áno, farizejstvo nie. Vnímam jeho potrebu pomáhať veciam na Slovensku, jeho ekonomická kapacita je obrovská. On je doslova hnací motor nielen v odborných veciach, ale aj v práci v našej strane. Na druhej strane, nie je tu tak často, ako by si možno aj on sám želal. S farizejstvom to však nemá nič spoločné. Napokon on sám o tomto zámere včas pred voľbami ľudí informoval a presne tak, ako informoval, tak aj urobil. Z tohto pohľadu si preto myslím, že je to v poriadku.

A pokiaľ ide o ostatné veci súvisiace s riadením strany?

Nie je márne, že Richard je v Európskom parlamente, pretože v mnohých veciach nám vie zo svojej pozície pomôcť. Vie mnohé témy premostiť a vie nám sprístupniť dôležité informácie. Alebo dodať potrebné kontakty, napríklad na OLAF (kontrolný orgán EÚ na hospodárenie s eurofondmi – pozn. PL), keď sme potrebovali riešiť problémy, s ktorými sme si nevedeli dať rady u nás v korupčných veciach. Mohla by som spomenúť mnoho takých prípadov. Súčasne sa veľmi podrobne zaujíma o problémy, ktoré riešime na Slovensku, najmä o tie ekonomického charakteru.

A ako je to s tým platom?

Ľudia, ktorí ho poznajú, vedia, že Richard Sulík určite nešiel do EP pre peniaze a že toto pre neho nie je smerodajná minca. A motivácia už vonkoncom nie. Cíti sa byť silný Európan, chce byť nad vecou, vnímať problémy globálne a chce pôsobiť v EP, aby mal možnosť komunikovať svoju kritiku a návrhy na riešenia. Podľa mňa je to úplne v poriadku.

Celkom na záver osobná otázka: ľutuje Jana Kiššová, že išla do politiky?

Ľutovať to určite neľutujem. V živote sa snažím robiť veci tak, aby som ich v budúcnosti neľutovala. Pravda ale je, že si občas kladiem otázku, či niektoré veci nie sú márne. Keďže som vyše 15 rokov pôsobila v súkromnej sfére, bola som zvyknutá na potrebu efektívne fungovať. Práca musela mať výsledky, pridanú hodnotu, aby sme si na seba zarobili. Toto v politike veľmi neplatí. Predpokladáte, že ak predkladáte návrhy na zmeny, tak preto, aby to prinieslo pozitívny efekt a aby to ľuďom reálne pomohlo. No zrazu tu nie je politická vôľa a sú momenty, keď v dôsledku toho cítim veľkú márnosť. A množstvo bývalých kolegov sa ma pýta: ty s tvojím zápalom, s tvojou efektivitou, ty by si mohla hory prenášať, prečo robíš niečo, kde výsledok je strašne mizivý? Áno, toto sú momenty, nad ktorými občas rozmýšľam, ale celkovo určite neľutujem. A raz tie hory prenesiem. (smiech)

Takže budete ešte bojovať?

Áno, budem bojovať! Verím tomu, že v roku 2020 dostaneme šancu vládnuť. Pokiaľ by sa mi podarilo byť ministerkou hospodárstva, tak chcem mať vo svojej zásuvke návrhy, ktoré zlepšia podnikateľské prostredie. To je to, čo chcem po sebe jednoducho zanechať. A ak si niekto potom povie, že tej Kiššovej reformy boli prosto skvelé, moje pôsobenie v politike malo zmysel.

Článok bol publikovaný na: http://www.parlamentnelisty.sk/arena/rozhovory/Sebavedoma-saskarka-Kissova-prezradza-co-chce-po-sebe-zanechat-ak-by-sa-stala-ministerkou-hospodarstva-289127