Vláda zaspala dobu. Kríza ukáže, že naša ekonomika nie je pripravená. Jahnátek? Mimoriadne nebezpečné, hodnotí saskárka.

Publikovala Jana Kiššová dňa 08.07.2017

Neúplatný človek, ktorý by nebol ovplyvniteľný ani politikmi, by mal byť úplnou samozrejmosťou. Hrozí nám, že sa budú ľudia skladať v premrštených cenách energií niekomu na nenáležité zisky, hovorí o nominácii Ľubomíra Jahnátka na post šéfa regulačného úradu podpredsedníčka SaS a šéfka parlamentného Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová.

V uplynulých hodinách ste adresovali otvorený list vláde, v ktorom ste  ju vyzvali, aby nehlasovala za politickú nomináciu Ľubomíra Jahnátka na čelo regulačného úradu. Žiadate, aby do tohto kresla zasadol nezávislý odborník. Aké sú vaše hlavné výhrady k osobe exministra hospodárstva a pôdohospodárstva?

Naša aj európska legislatíva, ktorou je Slovensko viazané, stanovujú pre post šéfa regulačného úradu jasné kritériá, ktorými sú okrem odbornosti a praktických skúseností aj politická alebo iná nezávislosť. Pán poslanec Jahnátek nespĺňa požadovanú odbornosť a nemá príslušné praktické skúsenosti. A čo je na jeho nominácii najabsurdnejšie, je jeho jasná politická závislosť. Je predsa dlhoročným poslancom národnej rady za stranu SMER-SD, bol ich politickým nominantom a ministrom hospodárstva. Inými slovami, je to aktívny politik v jasnom politickom tričku. Pre tento úrad je mimoriadne nebezpečné, ak mu velí politická a politikmi ovládaná figúrka. Presne tou pán Jahnátek bude.

ÚRSO je odborný regulačný orgán podliehajúci priamo rezortu hospodárstva, ktorý Jahnátek ale v minulosti riadil. Napriek tomu, nebola by namieste na takýto post naozaj nadstranícka nominácia, alebo dokonca nemala by mať právo nominovať na takúto pozíciu nezávislého nominanta opozícia?

Nielenže by to mala byť nadstranícka nominácia, zákon jej nezávislosť priamo ukladá. Ani nominácia opozíciou by nebola v poriadku. Na tento post by mal zasadnúť skutočný odborník znalý problematiky a jeho nominácia by mala vzísť z odborných kruhov. Úplnou samozrejmosťou by malo byť, že je to neúplatný, čestný a morálne čistý človek, ktorý by nebol ovplyvniteľný ani politikmi, ani regulovanými subjektmi, ani inými tretími stranami. V opačnom prípade nám opäť hrozí, že si tu budú politici robiť cez ceny energií svoje politické kampane alebo že sa budú ľudia skladať v premrštených cenách energií niekomu na nenáležité zisky. Tohto sme boli svedkami za šéfovania úradu pánom Holjenčíkom, čo viedlo k obrovskému chaosu a obrovským zvýšeniam cien. Teraz to vyzerá tak, že smeráci idú vymeniť jednu poslušnú figúrku za druhú.

Na konci júna opozičné strany podali ústavnú sťažnosť, pretože podľa vás, ani keď má koalícia väčšinu, nemôže zvyšovať odvody a dane „len tak“, teda bez zdôvodnenia, bez argumentov, bez pripomienkového konania, bez možnosti diskusie a bez možnosti sa na to pripraviť. Len tak, takmer zo dňa na deň... Veríte v úspešnosť tejto sťažnosti?

Ak by som v to neverila, nevynakladala by som na túto aktivitu toľko energie. Veľmi dlho sme to analyzovali – rozhodne verím v jej úspešnosť. Navyše existujú už judikáty českého ústavného súdu, ktoré potvrdzujú náš predpoklad, že išlo o protiústavnú novelu. Dane sa nemôžu zvyšovať „len tak“, lebo sa niekto hrá na Jánošíka.

Daň z podlažia sa nakoniec zrejme nebude dotýkať rodinných domov. Myslíte si však, že bolo vôbec v poriadku podávať takýto návrh aj pre administratívne budovy? Alebo je to iba jedna z ciest, ako získať do rozpočtu chýbajúce zdroje?

Zvyšovať dane poslaneckým návrhom rozhodne nie je v poriadku. Zvyšovanie daní je závažná vec, ktorá musí prejsť riadnym pripomienkovým konaním, k diskusii musí byť prizvaná odborná verejnosť, musia byť zanalyzované a vyčíslené dosahy a musí byť jasné, koho to ako zasiahne. A okrem toho, že to musí byť plánované a dostatočne včas komunikované, zvyšovanie daní musí byť riadne zdôvodnené. Povedať, že „lebo potrebujeme viac peňazí“, rozhodne nie je dostatočné. Preto som presvedčená, že takýto návrh nebol v poriadku bez ohľadu na to, koho mal postihnúť.

Ako vnímate výsledok štrajku v bratislavskom Volkswagene? Na jednej strane mierne zvýšenie miezd, na druhej hrozba, ktorá sa nám môže „vrátiť“ inak...

Som rada, že sa nakoniec zamestnanci so zamestnávateľom dohodli a obidve strany tak preukázali schopnosť robiť kompromisy. Je dobré, že sa to zaobišlo bez vážnejších hospodárskych škôd, k akým obvykle pri väčších štrajkoch dochádza. Je ťažké odhadnúť, či a čo to v budúcnosti prinesie. V každom prípade chcem veriť, že povzbudzovanie k štrajku premiérom Ficom neodlákalo od chuti investovať u nás a vytvárať nové pracovné miesta potenciálnych investorov a že ich sem potom nebude musieť opäť lákať tučnými dotáciami. Je totiž naivné myslieť si, že u nás budú tak skoro ľudia zarábať toľko ako v Nemecku. Toto ešte potrvá.

RTVS má nového generálneho riaditeľa, ktorý ale nebol kandidátom opozície. Dáte napriek tomu Jaroslavovi Rezníkovi tradičných 100 dní, aby ste ho mohli hodnotiť až na základe jeho konkrétnych krokov?

Nie, tu nejde o 100 dní. RTVS je zabehnutá inštitúcia, ľudia, čo tam robia vrátane redaktorov, vedia, čo majú robiť. Nielenže nemusia, ale nemali by čakať na príkazy zhora. Pokiaľ ide o spravodajstvo a publicistiku, mali by prinášať občanom aktuálne informácie o kľúčových udalostiach na Slovensku i vo svete a riadiť sa pritom princípmi nestrannosti, objektívnosti a vyváženosti, aby prinášali pravdivý obraz o svete. Tak im to ukladá zákon o RTVS i štatút. Generálny riaditeľ je pri plnení tejto verejnoprávnej misie už naozaj tá posledná inštancia, keby všetky stupne kontroly pod ním zlyhali.

Je teda problém v osobe samotného Jaroslava Rezníka?

Pokiaľ ide o Jaroslava Rezníka, vonkoncom proti nemu nič nemám a naše vzťahy považujem za maximálne korektné. Desím sa však toho, čo koalícia od nového šéfa RTVS očakáva. Jasne to vyslovil premiér Robert Fico, ako aj predseda parlamentu Andrej Danko. Chcú provládnu RTVS, v ktorej chcú mať ako vláda väčší vplyv a väčší priestor pre pozitívne správy o aktivitách vlády. Ak je pre nich pri takomto zadaní vhodným kandidátom pán Rezník, mám vážnu obavu o jej verejnoprávnosť, vyváženosť a objektivitu.

Navyše nedá sa celkom zabudnúť ani na obdobie, keď šéfoval Slovenskému rozhlasu, ktorému sa v tom čase hovorilo „mečiarovské rádio“. Výsledok voľby, samozrejme, rešpektujeme a ja osobne chcem veriť, že pán Rezník splní prísľuby o objektívnosti, ktoré nám dal na vypočutí klubu SaS, kam som ho pozvala. Ak sa naše obavy naplnia, využijeme všetky dostupné prostriedky na nápravu – Radu pre vysielanie a retransmisiu alebo Radu RTV – na vyslovenie výhrad. No v tomto momente chcem byť optimistom a veriť, že sa nenaplnia. Napokon on jediný nám všetkým, hlavne divákom, môže obavy rozptýliť.

Čo vám osobne chýba v štruktúre vysielania RTVS, či už v televízii, alebo v rozhlase? Susedia v Česku majú veľa osvety či debát napríklad o ekonomike, u nás tieto témy výrazne absentujú, v RTVS dokonca neexistujú ekonomické redakcie. Budete apelovať na pána Rezníka, aby vznikli?

Aj mne v RTVS chýba tento typ žánru. No na druhej strane, ponuka televíznych programov je dnes aj mimo verejnoprávnych médií taká široká, že si v nej každý dokáže nájsť to, čo hľadá. To, čo by ale mal bez ohľadu na iné kanály spĺňať verejnoprávny RTVS, je objektívne spravodajstvo. V tomto máme na Slovensku veľký potenciál na zlepšenie. A to napriek tomu, že sa kvalita spravodajstva počas šéfovania Václava Miku výrazne zlepšila. 

Sme na chvoste rebríčka konkurencieschopnosti. Podobných rebríčkov ale zverejňujú rôzne agentúry a inštitúcie viacero. Svedčí to naozaj o istej stagnácii našej ekonomiky? Je ukazovateľom napríklad to, že sme prestali dobiehať Česko v tejto oblasti?

Zlepšovanie podnikateľského prostredia je nepretržitý proces, pretože svet sa mení. Na to, aby to politik postrehol, musí byť nastavený. Nesmie sa obklopiť lobistami, ktorí bojujú len o svoje záujmy bez ohľadu na záujmy celku a zastierajú mu výhľad na reálne problémy firiem. Nesmie veľa svojho času venovať obhajovaniu nekalých praktík svojich klientov vrátane nekalých praktík svojich ministrov a nesmie byť jednou nohou v base za financovanie svojej politickej strany z čiernych fondov.

Toto sú kľúčové predpoklady, aby mal politik čas a kapacitu sústrediť sa na zlepšovanie podnikateľského prostredia. Tento čas a kapacitu pre spomenuté príčiny táto vláda nemá. Navyše dnes vládne v mimoriadne žičlivom ekonomickom prostredí, pretože európska ekonomika, svetová ekonomika je v konjunktúre, takže necíti zo žiadnej strany tlak na zlepšovanie podnikateľského prostredia. Zamestnanosť rastie, veľké investície prichádzajú a väčšina z nich vďaka investičným stimulom, na ktoré sú peniaze.

Peniaze sú z vybraných daní, ktoré by v čase hojnosti mali klesať. Nielenže neklesajú dane a odvody, vláda nerealizuje ani reformy, na ktoré je vhodný čas práve v dobrých časoch. Preto sa naše podnikateľské prostredie a konkurencieschopnosť zhoršujú. Navyše po časoch hojnosti príde aj čas núdze a potom sa ukáže, že slovenská ekonomika práve preto, že vláda zaspala dobu, nie je na krízu dobre pripravená.

Ako budete prázdninovať a dovolenkovať? Bude to pracovný program? Alebo si doprajete konečne po celoročnej práci aj naozajstný relax?

Prvú časť „prázdnin“ trávim pracovne, snažím sa dobehnúť povinnosti, ktoré inokedy nestíham. Napríklad po rekonštrukcii Liberálneho domu si po niekoľkých mesiacoch vyložím veci z krabíc, zaktualizujem si veci na svojej webstránke alebo navštívim pár ľudí, ktorým som to počas roku sľúbila. Okrem toho, chcem podporiť našich kandidátov na županov, Juraja Drobu, Renátu Kaščákovú a Martina Klusa, ktorí štartujú svoje kampane. Je toho na dobiehanie neúrekom. Druhú časť prázdnin strávim v Chorvátsku. Chodím tam roky, trávim tento čas s partnerom, bratom a jeho rodinou. A s množstvom milých ľudí, hlavne deťmi, ktoré sa učia v bratovom športovom klube windsurfovať. Pôsobím tu ako dobrovoľník, pomáham so všetkým, čo treba. Je to pre mňa obrovský relax – dovolenka v jednom tričku, šortkách a šľapkách. Ráno beh, potom SUP (pozn. autora stand-uppaddling), potom vietor v plachte a iný spoločný program. Je to kempovanie, ako sa patrí. Žiadny kostým, lodičky ani mejkap. Možno by ste ma ani nespoznali. Na záver si zabehnem s kolegami štafetu Od Tatier k Dunaju a hor sa opäť do práce.

S čím pôjdete vy osobne, ale aj SaS do poprázdninového obdobia? Vytiahnete nejaké silné tromfy, ktoré ste si zatiaľ šetrili?

V parlamente sa venujem zlepšovaniu podnikateľského prostredia a zlepšovaniu zamestnávania. Za silný tromf považujem predkladanie zákonov v tejto oblasti, ktoré prejdú „opozičným pripomienkovým konaním“ všetkých najväčších zástupcov podnikateľov a zamestnávateľov. Vyzvali sme ich na túto aktivitu na veľkej konferencii k podnikateľskému prostrediu, všetci súhlasili. Boli to AZZZ, RÚZ, PAS, SOPK, ZPS a Klub 500. Napriek tomu, že to nie je aktivita príliš viditeľná bežnému občanovi, je to významná vec. Ak je aj malá šanca, že naše návrhy prejdú parlamentným valcom, chceme ich mať pripravené „v šuflíku“ na čas, keď bude SaS súčasťou vlády. Je dôležité mať k nim už zapracované stanoviská a pripomienky zástupcov podnikateľov, aby sme ich vedeli čo najskôr uviesť do praxe. Na september plánujeme tri takéto novely a následne budeme v tomto postupe pokračovať. 

Článok bol publikovaný na: www.parlamentnelisty.sk