Všetky články

Jana Kiššová hovorí o zhoršujpcom sa podnikateľskom prostredí na Slovensku.

Pridané 11.09.2019

Andrej Danko sa zas vyjadril, že neupustí od svojho skvelého nápadu zriadiť nové ministerstvo – ministerstvo cestovného ruchu. Drží sa ho pevne ako zábradlia na ceste do zabudnutia. Jeho snahy selektívne podporiť a zvýhodniť práve túto skupinu podnikateľov sú evidentné, akurát svojou horlivosťou im viac škodí ako pomáha. A nielen im, ale hlavne tým, čo tieto služby využívajú. Teda turistom.

Pridané 08.08.2019

Žasnem, ako je možné, že to zašlo až takto ďaleko. Čo urobilo Slovensko zle, že sa ocitlo až tu? Možno sme toho neurobili dosť po novembri 89, keď sme dovolili, aby sa vtedajší predstavitelia komunizmu opäť dostali k vysokým štátnym funkciám. Možno sme ako občania málo aktívni, alebo príliš benevolentní alebo totálne apatickí.

Pridané 02.08.2019

Filozofia súčasnej vlády je čo najviac peňazí ľuďom zobrať a potom vláda, ktorá bude sedieť na balíku peňazí, ich bude prerozdeľovať a určovať, koľko komu pôjde, povedala poslankyňa SaS J.Kiššová.

Pridané 16.07.2019

Keď som sa minulý rok vydávala, s mojim nastávajúcim sme si priali, aby nás oddal kolega a priateľ Peter Osuský. Ten nás však informoval, že hoci by rád, nemôže. Je totiž poslancom v Bratislave – Starom meste, my máme trvalý pobyt inde v Bratislave a náš sobáš mal byť v kaštieli v Bernolákove. A tak nastal kolotoč vybavovačiek.

Pridané 06.05.2019

Mnohí živnostníci už majú za sebou prvú on-line skúsenosť s podaním daňového priznania. Akú? No nie moc dobrú. Vraj „pešibusom“ v minulosti to bolo jednoduchšie.

Pridané 05.04.2019

Predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová sa dňa 2. apríla 2019 stretla s mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom Moldavskej republiky v Slovenskej republike so sídlom vo Viedni J.E. Viktorom Osipovom. Nosnou témou stretnutia bola vnútropolitická situácia po parlamentných voľbách v Moldavsku, ktoré sa konali 24.2.2019.

Pridané 02.04.2019

Skutočne musí byť online pripojený na Finančnú správu každý, kto podniká, aby musel odvádzať „veľkému bratovi“ všetky tie údaje, ktoré si novela vyžaduje?

Pridané 19.03.2019

Na prvý pohľad si tu konečne niekto z koalície všimol, aké má Slovensko vysoké daňové zaťaženie a ako je potrebné zlepšiť podnikateľské prostredie, pretože priamo súvisí so zlepšovaním životnej úrovne. Ale naozaj len na prvý pohľad.

Pridané 06.03.2019

Predmetom zdvorilostnej návštevy veľvyslanca J.E. Byung Hwa Chung-a bolo posilnenie vzájomných vzťahov medzi Slovenskom a Kóreou, pričom nosnou témou boli hospodárske vzťahy a pôsobenie kórejských podnikateľských subjektov na Slovensku. J.E. Byung Hwa Chung ocenil a poďakoval sa za dlhodobú podporu týmto spoločnostiam, avšak nevyhol sa viacerým problémom, ktorým čelia v súvislosti so štruktúrou pracovného trhu na Slovensku.

Pridané 05.03.2019

Budovanie automobilovej monokultúry v hospodárstve, umelé vytváranie pracovných miest s nízkou pridanou hodnotou a otváranie trhu práce pre pracovníkov z tretích krajín nie je cesta k budovaniu bohatstva v krajine a zvyšovaniu životnej úrovne. Je to cesta opačným smerom.

Pridané 21.02.2019

Zákon o osobitnom odvode pre obchodné reťazce smeroval pred pár dňami na Ústavný súd SR. Ako ústavní sudcovia rozhodnú? Ukazuje sa aj v tomto prípade dôležitosť ústavného súdu? Čo si o kandidatúre Roberta Fica myslí podpredsedníčka najsilnejšej opozičnej strany SaS Jana Kiššová a prečo je za verejnú voľbu sudcov?

Pridané 28.01.2019

Minister hospodárstva nedávno predstavil tretí antibyrokratický balíček. Tragikomické je, že z toho minuloročného splnil len 13 z 35 opatrení a s plnením toho druhého sa poriadne ani nezačalo. Minister však nezabudol dodať, ako vláda plní sľuby podnikateľom.

Pridané 06.12.2018

Regulácia cien a marží z potravín, s ktorými najnovšie prichádzajú poslanci Most-Híd, sú dnes, 29 rokov po revolúcii, v časoch trhového hospodárstva, nielen totálnou absurditou, ale aj útokom na trhové princípy ekonomiky.

Pridané 22.11.2018

V januári 2017 vláda schválila takzvaný prvý podnikateľský balíček. Jednou z hlavných priorít bolo vytvoriť predpoklady na systematické zlepšovanie postavenia Slovenskej republiky voči krajinám OECD a EÚ v hodnoteniach podnikateľského prostredia, napríklad v rebríčku Doing Business, ktorý zostavuje Svetová banka. Pozrime sa, ako to dopadlo.

Pridané 08.11.2018

Návrh, ktorý sa svojom jeho zrode javil ako zlý vtip, je už v prvom čítaní schválenou absurditou a obchodné reťazce ho budú musieť zrejme vo výške 2,5 % od budúceho roku odvádzať. O nezmyselnosti a negatívnych dopadoch tohto odvodu som už písala TU, rovnako som sa snažila vstúpiť do svedomia v parlamente predkladateľom a všetkým tým, ktorí sa za túto hlúposť chystali zahlasovať (viac TU). O tom, že to prinesie okrem zvýšenia cien potravín aj problémy s Európskou komisiou, sme zas informovali na tlačovej besede (viac TU). Všetko zbytočne. Pretože argumenty sú to posledné, čo predkladateľov uprednostňujúcich kombináciu lobizmu a populizmu zaujíma.

Pridané 25.10.2018

Ak sa obzrieme vzad, v roku 2012 nadobudol účinnosť zákon o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach, doslova kvôli preklenutiu dôsledkov finančnej krízy trvajúcej v období rokov 2008 až 2014. Tento cieľ bol dosiahnutý a tak v súčasnosti nie je žiaden dôvod robiť podobné opatrenia, ktoré zaťažujú zamestnávateľov a spôsobia zvyšovanie spotrebiteľských cien.

Pridané 11.10.2018

Niečo, čo na prvý pohľad vyzerá ľudsky a sociálne, prezentujú predkladatelia dokonca tak, akoby to tým ľuďom dávali z vlastného. No pravý opak je pravdou.

Pridané 15.09.2018

Snáď už neexistuje tlačovka, na ktorej by sme z úst vládnych predstaviteľov nepočuli, že ak sa darí štátu, má sa dariť aj ľuďom. Ja to čítam tak, že za tejto vlády sa darí najmä oligarchom a tunelárom a už to každý vidí. Ale o inom som chcela.

Pridané 16.07.2018

Neuveriteľné. Aj vláda si po rokoch aktívneho zhoršovania života všimla, že jej konanie prináša ovocie. Pekne nahnité: Zo Slovenska húfne odchádzajú mladí ľudia. Bolo načase to zaregistrovať. Veď, okrem iného, jedným z najväčších problémov dnešných dní je aj akútny nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Tak hor sa zahraniční Slováci do fabrík!

Pridané 12.07.2018

V roku 2016 bol v parlamente schválený takzvaný jasličkový zákon z dielne ministra práce Jána Richtera. Nezmyselný, nič neriešiaci ale zato likvidačný. A to aj napriek mnohým upozorneniam zo všetkých strán na jeho negatívne dopady. Protestovali mnohé organizácie, samotní prevádzkovatelia jaslí, ľudia podpisovali petíciu a my, opoziční poslanci, sme pre mnohé diskriminácie v ňom dávali dokonca podnet na Ústavný súd. Schválený zákon vrátil parlamentu aj prezident.

Pridané 28.06.2018

V jednej z relácií sa predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko zdôveril so svojou nočnou morou. Máta ho vraj predstava, že by bol Sulík premiérom a ďalší predstavitelia opozičných strán ministrami. Najprv som to považovala za pokus o vtip a odľahčenie diskusie, no keď sa tak vyjadril opakovane, zamyslela som sa.

Pridané 14.06.2018

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je proti novej dani z neživotného poistenia, pretože na ňu nie je žiaden ekonomický dôvod. Jediným dôvodom je, že si vládna koalícia cez bezduché míňanie peňazí na takzvané sociálne balíčky potrebuje kupovať priazeň určitej skupiny voličov a bezohľadne tým zaťaží rozpočty drvivej väčšiny domácností na Slovensku.

Pridané 08.06.2018

Vláda sa už roky vezie na vlne dobrých ekonomických časov. To je obdobie, kedy sa majú znižovať dane a odvody, aby ľudia dostali viac zo svojej mzdy v čistom, alebo aby pri nákupoch platili za tovary či služby v dôsledku zníženej DPH alebo spotrebnej dane nižšie ceny. Alebo by sa mali za zvýšené príjmy do rozpočtu zvyšovať dôchodky, kvalita zdravotníctva či školstva. Jednoducho niekde by sa mali tie „dobré časy“ prejaviť. Pri zodpovednej vláde vo zvýšenej kvalite života.

Pridané 17.05.2018

Je empiricky overené, že pravica zdvihne dane len vtedy, ak verejné financie rozvrátia Mečiarove alebo Ficove vlády. Našťastie, niet žiaden dôvod na zvyšovanie daní. Naopak, bude dôvod na ich zníženie.

Pridané 03.05.2018

Jana Kiššová a Ján Richter na STV1 v relácii O 5 minút 12

Pridané 29.04.2018

Je dôvod otvoriť otázku možnej povolebnej spolupráce SaS s SNS aj na straníckej úrovni. Povedala to v relácii V politike podpredsedníčka SaS Jana Kiššová na margo vyjadrenia podpredsedu SaS Ľubomíra Galka, podľa ktorého by po parlamentných voľbách SaS mala zložiť vládu bez Smeru-SD, ĽSNS a aj bez SNS.

Pridané 29.04.2018

Na Slovensku sa dobre podniká – to sú slová ministra hospodárstva Petra Žigu a každého predstaviteľa vládnej koalície. Zvlášť vtedy, keď sú konfrontovaní opakom. Ak dáme bokom skutočne „úspešných podnikateľov“ ako napríklad Široký, Bžán, teta Anka, masér Kostka a im podobní, ostávajú tí ostatní. Tí, ktorí tie podmienky až tak ružovo nevidia.

Pridané 19.04.2018

Týmto príhovorom som sa dňa 5. marca 2018 prihovorila účastníkom smútočného zhromaždenia v Košiciach. Veľká vďaka všetkým, ktorí ste prišli. A tí, ktorí ste nemohli a chceli, ponúkam moje myšlienky touto formou.

Pridané 06.03.2018

Agenda 2020 hovorí aj o zásadných rozdieloch, ktoré nás, stranu Sloboda a Solidarita a stranu SMER-SD a koalíciu pod jej vedením priepastne odlišujú.

Pridané 19.02.2018

V rubrike Politická aréna uverejňujeme komentáre politkov na aktuálne témy. Dnes píše poslankyňa SaS Jana Kiššová o dotáciách pre automobilky, ktoré zamestnávajú ľudí z krajín mimo EÚ.

Pridané 31.01.2018

Jaguar Land Rover bol preplatený a tvrdím aj to, že keby sa osobitne Mečiarove a Ficove vlády zamerali namiesto kradnutia, divokých privatizácií a plytvania na zlepšovanie podnikateľského prostredia, na radikálne zvyšovanie vymožiteľnosti práva, celková štátna pomoc firmám mohla byť nižšia a štruktúra slovenskej ekonomiky bez takej výraznej naviazanosti na automobilový priemysel. Za socializmu sme trpeli hypertrofiou ťažkého strojárstva, čo bola chyba, a teraz je to zas automobilový priemysel. Tvrdí podpredsedníčka SaS a predsedníčka hospodárskeho parlamentného výboru Jana Kiššová.

Pridané 23.01.2018

Tí smeráci sa asi fakt nemajú navzájom radi. Kým jeden z nich prichádza s programom na vyrovnávanie regionálnych rozdielov, kolegovia mu do jeho snahy o pozdvihnutie Rimavskej Soboty či Trebišova strieľajú z mnohých strán. Zvonku to vyzerá ako čudná hra bez pravidiel, no žiaľ, bábkami sú v tom všetkom ľudia. Ale len na prvý pohľad. Cieľ je jasný. Nie investor, ale Fico je dôležitý.

Pridané 07.12.2017

Začiatkom novembra zorganizovalo duo Peter Pellegrini a Peter Žiga podľa vlastných slov „veľmi zásadnú tlačovú besedu“. Vyhlásili na nej vojnu byrokracii a ohlásili sadu opatrení na debyrokratizáciu.

Pridané 30.11.2017

Buďme aspoň trošku milosrdní a uznajme, že odvaha, s akou sa premiér vrhol do „nočnej“ v Lozorne, si vyžaduje istú mieru pochvaly. Ísť si dobrovoľne po takú spŕšku paródií, aké v krátkom čase vyprodukoval slovenský internet, je totiž predsa len dosť odvážne.

Pridané 28.11.2017

Plnohodnotné zapojenie starších ľudí do života v spoločnosti, to je téma, ktorá v Európskej únii nie je nová. Počet seniorov rastie a s tým aj otázka, ako plnohodnotne zapojiť staršiu generáciu do diania v spoločnosti a zabezpečiť im vysokú kvalitu ich života aj v neskoršom veku. Na stole je tiež otázka, či predlžovať alebo nepredlžovať vek odchodu do dôchodku.

Pridané 09.11.2017

Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) víta snahy vládnej koalície ohľadom boja proti byrokracii.

Pridané 02.11.2017

Najmä preto, že je to skúsený manažér, ktorý dal dokopy silný tím kandidátov s dobrým programom. A hlavne preto, že mu dôverujem.

Pridané 30.10.2017

Najprv kompetentní problém ignorovali. Potom ho zosmiešňovali. A nakoniec ho pod tlakom priznali. Čo ďalej, to ale nepovedali.

Pridané 26.10.2017

Zavádzanie digitálnych technológií na Slovensku strieda škandál za škandálom.

Pridané 20.10.2017

Za odvolanie Dozornej rady MH Manažmentu poďakoval Žigovi jej stranícky kolega Karol Galek, podľa neho tu však jeho vďaka končí. Tvrdí, že vláde trvalo príliš dlho, kým vyvodila zodpovednosť za privysokú odmenu pre Bžána.

Pridané 18.10.2017

Premiér Fico veľmi rád zdôrazňuje, že keď sa ekonomike darí, mali by to pocítiť aj občania. V skutočnosti to však znamená, že vláda vymyslí nové pravidlá, ktoré zaplatia zamestnávatelia. Najnovšie vo forme zvýšenej minimálnej mzdy.

Pridané 12.10.2017

Obidve strany hneď v úvode vyzdvihli dobré vzájomné vzťahy medzi Slovenskou republikou a Slobodným štátom Bavorsko najmä v hospodárskej a obchodnej oblasti. Intenzitu vzájomných vzťahov podčiarkujú aj pravidelné zasadnutia Slovensko-bavorskej komisie, ktorá bola založená v r. 1991 a ktorá chce v súčasnosti klásť dôraz na inovácie a technologický rozvoj.

Pridané 11.10.2017

Za kolaps systému musí byť vyvodená zodpovednosť voči konkrétnym osobám.

Pridané 06.10.2017

Predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti a predsedníčka strany Sloboda a Solidarita Jana Kiššová sa dnes otvorenými listami obrátila na podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho a vedúceho Úradu vlády Igora Federiča. V listoch ich žiada o podklady a informácie smerujúce k objasneniu situácie s nefunkčnými elektronickými schránkami, ktoré skomplikovali život mnohým občanom, najmä podnikateľom.

Pridané 05.10.2017

Predseda vlády a minister vnútra sa správajú ako nezodpovední vodiči, ktorí uháňajú v aute cez obec dvestokilometrovou rýchlosťou. Miesto toho, aby zaplatili pokutu či prišli o vodičák, vyzývajú všetkých vodičov, aby sa nebáli nahlasovať cestných pirátov. Absurdné? Presne takto vyzerá ťaženie vlády proti korupcii.

Pridané 28.09.2017

Predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová spolu s ďalšími členmi výboru uskutočnili dňa 26. septembra 2017 poslanecký prieskum v Kúpeľoch Sliač, a.s. Podnetom na vykonanie prieskumu bola Petícia za záchranu prírodných liečebných kúpeľov na Sliači, doručená Národnej rade Slovenskej republiky a opakovane prerokovaná vo výbore.

Pridané 26.09.2017

Ak by sa fyzikálne zákony menili tak často ako zákony v parlamente, ľudstvo by malo vážny problém. Viete si predstaviť, že by jablko padalo na jar zo stromu nadol, cez leto nahor? Voda by sa dva mesiace liala a tri mesiace sypala? Gravitačný zákon by bol na konci týždňa zakázaný (podobne ako sviatočný predaj).

Pridané 25.09.2017

Pôvodne si Fico s Dankom merali sily, kto navrhne väčšie „pivo zdarma“ pre všetkých alebo inak povedané, grandióznu populistickú zvrhlosť. Chvíľu sa zdalo, že v tejto súťaži zvíťazí so svojim, pôvodne povinným trinástym a štrnástym platom, Andrej Danko. Našťastie, hoci to nedopadlo ideálne, dopadlo to lepšie, ako sa na začiatku javilo.

Pridané 14.09.2017

Predseda vlády sa poponáhľal zakryť rozkrádanie eurofondov a vládnu krízu novou témou – tentokrát o jadre Európskej únie. Zdôraznil, že tam musíme, no zabudol (alebo nevedel?) povedať, čo to jadro vlastne znamená. Po jeho stretnutí s francúzskym prezidentom Macronom sa však jeho kontúry začali črtať. Bude tvrdé, presiaknuté nezdravým protekcionizmom, diktovaním svojho videnia sveta silnými a obmedzovaním trhu.

Pridané 31.08.2017

Na Slovensku má štátna šikana mnoho podôb. Od návštevy sociálky, ktorá bude u vás zisťovať, ako míňate tých pár eur z prídavkov na deti – až po to, že pri nejakom úradnom úkone úradníci budú od vás pýtať doklady, ktoré štát má sám k dispozícii alebo sú verejne dostupné.

Pridané 20.07.2017

Legislatívne najaktívnejším poslancom v tomto volebnom období je zatiaľ líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič. Od parlamentných volieb v marci 2016 predložil do parlamentu ako autor alebo spoluautor 93 návrhov zákonov.

Pridané 15.07.2017

Vďaka zvláštnemu politickému kartelu štát opäť posúva hranicu, ktorou okliešťuje nielen osobné slobody, ale aj podnikanie. Tentokrát sú to obchody, ktoré majú byť počas sviatkov zatvorené. Akých argumentov sa ešte dožijeme a aké príkazy a zákazy môžeme očakávať nabudúce?

Pridané 13.07.2017

Neúplatný človek, ktorý by nebol ovplyvniteľný ani politikmi, by mal byť úplnou samozrejmosťou. Hrozí nám, že sa budú ľudia skladať v premrštených cenách energií niekomu na nenáležité zisky, hovorí o nominácii Ľubomíra Jahnátka na post šéfa regulačného úradu podpredsedníčka SaS a šéfka parlamentného Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová.

Pridané 08.07.2017

Každý návrh zákona sa proste nepodarí. O tom, ktorý mal začať zdaňovať v domoch všetky podlažia, to platí dvojnásobne. Mal prejsť pekne potichúčky, ako poslanecký návrh. Bez primeranej diskusie, bez pripomienkového konania, len rýchlym odmávaním v parlamente.

Pridané 06.07.2017

Vláda Roberta Fica dlhodobo odmietala uľahčiť prijímanie pracovníkov mimo Európskej únie. Bránili im v tom rôzne administratívne obštrukcie a byrokracia. Pretože jej to vyhovovalo.

Pridané 26.06.2017

A máme tu opäť Vianoce! Nie tie skutočné, decembrové a samozrejme, nie pre všetkých. Vlastne – opäť len pre vyvolených. Teda aby som bola úplne presná, len pre jedného japonského šťastlivca. Ako to už býva v našej krajine dobrým zvykom, členovia vlády sa opäť plesli po vrecku! Konkrétne po tom, do ktorého prispievame my všetci. Lebo z cudzieho sa rozdáva najlepšie.

Pridané 15.06.2017

Budem bojovať! Verím tomu, že v roku 2020 dostaneme šancu vládnuť. Pokiaľ by sa mi podarilo byť ministerkou hospodárstva, tak chcem mať vo svojej zásuvke návrhy, ktoré zlepšia podnikateľské prostredie. To je to, čo chcem po sebe jednoducho zanechať. A ak si niekto potom povie, že tej Kiššovej reformy boli prosto skvelé, moje pôsobenie v politike malo zmysel, povedala v exkluzívnom rozhovore podpredsedníčka SaS a predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová.

Pridané 09.06.2017

Poukazujú na to podľa liberálov viaceré prieskumy a najnovšie aj nedávno zverejnená Svetová ročenka konkurencieschopnosti, v ktorej sa Slovensko posunulo oproti minulému roku o 11 priečok nižšie.

Pridané 05.06.2017

Presne tak, rok sa stretol s rokom a opäť sme o niečo horší. Konkrétne o 11 miest v hodnotení 63 krajín, v ktorých sa porovnávala konkurencieschopnosť v podnikateľskom prostredí, ktorá vyjadruje jeho kvalitu. Obsadili sme tu „krásne“ 51. miesto.

Pridané 01.06.2017

Opozičná strana SaS žiada vládu, aby aj opakovaný výber predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) bol verejný. Takéto pravidlo by sa podľa liberálov malo uplatňovať aj pri ďalších významných pozíciách v štáte.

Pridané 25.05.2017

ROZHOVOR Bože môj, pýtam sa, kam smerujeme? Do centrálnej plánovanej ekonomiky? Je to nesmierne populistické, ak ponúknete niekomu viac peňazí, kto by to nechcel... Ale zodpovední členovia vlády alebo ktokoľvek, kto rozhoduje o platoch, by si mal uvedomiť aj dôsledky týchto populistických vyjadrení. Podstatné však je, že vláda zasa ide rozdávať, SNS bojuje so Smerom, kto bude populistickejší, kto „vybaví“  vlaky zadarmo, 13. plat „zadarmo“ a povinne. Lenže toto nie je cesta, tvrdí poslankyňa NR SR, podpredsedníčka SaS a predsedníčka Výboru pre hospodárske záležitosti NR SR Jana Kiššová.

Pridané 23.05.2017

Vláda opäť rozdáva! A opäť z cudzieho. Tentokrát poputuje vyše 18,6 milióna eur zo spoločného francúzskej automobilke Peugeot Citroën formou daňových prázdnin. Fabrika má vytvoriť 420 nových pracovných miest. Na vytvorenie jedného pracovného miesta sa poskladáme sumou 44 348 eur. Nie vláda, nie Robert Fico, ale každý jeden občan Slovenska. Na stimuly veľkým a silným prispieva aj nezamestnaný zo Svidníka cez DPH a spotrebné dane, aj zamestnanec či živnostník a, samozrejme, aj podnikatelia, ktorí by možno tiež zamestnali nových ľudí, ak by mali nižšie dane či iné, štátom vynútené náklady. A ak by nemali pracovný trh zdeformovaný dotovanými firmami, ktoré si môžu dovoliť preplatiť ľudí. Tých, ktorých si oni potom nemôžu dovoliť zamestnať.

Pridané 15.05.2017

„Milí uchádzači o prácu! Po novom bude musieť byť v inzeráte k pracovnej pozícii uvedená aj ponúkaná mzda. Pretože to vás ochráni od zlých zamestnávateľov, ktorí by vám inak určite nedali viac ako minimálnu mzdu.“ Zhruba takto znejú chválospevy na ďalší skvost z protipodnikateľskej dielne, o ktorú sa delia pol na pol smerácky minister Richter s opozičným duom Beblavý – Mihál.

Pridané 27.04.2017

Je tu niekto taký, kto si ešte nevšimol narastajúce napätie medzi taxikármi a spoločnosťou UBER? Asi nie je. Všetci sme si všimli ostrý protest taxikárov v Bratislave. Kým jedni musia spĺňať náročné, zákonom stanovené podmienky pre prevádzku taxi služby, druhí poskytujú osobnú prepravu na hrane zákona. Bez taxametra, povinnej licencie, psychotestov a mnohých ďalších podmienok. Sú tak lacnejší a je po nich veľký dopyt.

Pridané 13.04.2017

Štát opäť obmedzil jednu sféru ekonomickej aktivity – maloobchodný predaj počas sviatkov. Namiesto doterajších necelých 4 dní to bude už 15 a pol dňa v roku. Nový zákon začne platiť od mája. Švandovné (alebo na zaplakanie?) je, že ešte ani nebol schválený v znení pôvodného návrhu, už prišli prvé výnimky.

Pridané 30.03.2017

Ústavný súd včera rozhodol o námietke poslancov NR SR, či bolo v poriadku rozhodnutie nevyplatiť výrobcom elektriny z obnoviteľných zdrojov (OZE) a kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) celoročnú štátnu podporu len preto, že neodovzdali na úrade nejaké hlásenie.

Pridané 23.03.2017

Andrej Danko sa nechal počuť, že má v talóne skvelý nápad – chce zákonom nariadiť 13-ty plat. Každý, kto pracuje u jedného zamestnávateľa aspoň rok, má mať nárok na kapitánsky plat, oslobodený dokonca od odvodov. Nuž, aj takto vyzerá zúfalstvo predsedu strany, ktorej preferencie klesajú, jeho popularita tiež, a tak ostáva len zabojovať v súťaži o najväčší populizmus. Súťaž je náročná, konkurencia v Robertovi Ficovi veľká, a tak sa vyťahujú silné kalibre zo série „vlaky zadarmo“. V tejto súťažnej disciplíne bolo zdvihnutie mandlí nenávideným podnikateľom vždy úspešnou stratégiou. Často sa pri nej zabúda, že o ekonomických princípoch sa nehlasuje, tie sú dané.

Pridané 16.03.2017

V strane SaS ste to mali v poslednom období relatívne turbulentné. Odchod Jozefa Mihála, tiež sa hovorí o formujúcich sa dvoch krídlach. Čo sa deje v SaS? Situáciu v strane nevnímam turbulentne. Turbulentné sú možno rozhodnutia jednotlivcov. V tomto kontexte vnímam aj odchod Jozefa Mihála. Bol to prirodzený dôsledok viacerých okolností posledných mesiacov, možno rokov. Na jednej strane mimoriadne vyťaženie na odborných školeniach a na druhej strane tlak, ktorý je u nás v klube kladený na poslancov a ich aktívnu parlamentnú prácu. Tieto dve veci nebolo možné skĺbiť, čoho výsledkom bola aj opakovane medializovaná kritika, a to nie len Jozefa, ale aj SaS v súvislosti s jeho častými absenciami v parlamente. Jozef za hlavný dôvod označil v médiách názorové nezhody s predsedom Richardom Sulíkom.

Pridané 06.03.2017

Fico v kauze vysokých cien energií ľuďom odporučil, aby faktúry roztrhali a čakali na nové s rovnakými cenami ako v minulom období.

Pridané 17.02.2017

Vláda vychádzala vždy U.S. Steelu nadmieru v ústrety. Boli to mnohé dotácie, daňové úľavy alebo zákony šité tejto východoslovenskej železiarni na mieru. Naposledy to bolo Memorandom o porozumení, v ktorom sa Slovenská republika zaviazala k mnohým úľavám v oblasti energetiky, environmentálnej a emisnej politiky. Cieľom bolo zachovať vo firme zamestnanosť a zabrániť jej predaju „nežiadúcim“. Aký je výsledok? Zamestnanosť tam klesala, firma sa po štyroch rokoch predáva a už dnes sa otvorene hovorí o masovom prepúšťaní.

Pridané 16.02.2017

Slovensku hrozí energetický kolaps, myslí si podpredsedníčka SaS a šéfka hospodárskeho výboru Jana Kiššová. „Ak toto berie premiér krajiny na ľahkú váhu, je to vážny problém. Ak nie je ani len ochotný predstúpiť pred parlament, vypočuť si kritiku a reagovať na ňu, považujem to nielen za opovrhovanie parlamentom, ale aj tými ľuďmi, ktorí dnes majú problém,“ hovorí Kiššová pre Parlamentné listy o chaose s cenami energií, pre ktoré opozícia žiada demisiu Roberta Fica. Premiéra budú odvolávať zajtra od 13:00, zrejme však bez jeho (i koaličnej) účasti počas rozpravy.

Pridané 13.02.2017

Opoziční poslanci zo SaS a OĽaNO sa pokúsia druhýkrát odvolať premiéra Roberta Fica z funkcie. Oddnes začínajú zberať potrebných 30 podpisov na zvolanie schôdze. Po ich predložení je predseda parlamentu Andrej Danko povinný zvolať schôdzu do siedmich dní.

Pridané 09.02.2017

Predseda strany SaS Richard Sulík poslankyňa Jana Kiššová a poslanec Karol Gálek dnes na tlačovej konferencii vyhlásili, že účty za elektrinu mali byť nižšie a ich navyšovanie nebolo spôsobené nedbanlivosťou ale úmyslom.

Pridané 03.02.2017

Dnes mal v pléne Národnej rady Slovenskej republiky vystúpiť predseda regulačného úradu, Jozef Holjenčík, kde nás mal informovať o rozhodnutiach o cenách energií na rok 2017. Od včerajšieho dňa však zaplavili médiá správy o jeho „dobrovoľnom odstúpení“, ktoré však zákulisné šumy popierali.

Pridané 02.02.2017

Byť podnikateľom na Slovensku nie je nič závideniahodné. Samozrejme, ak nepatríte medzi klientov niektorej zo strán vládnej koalície. Nemožno sa preto čudovať, že iba jedno percento podnikateľov je spokojných s hospodárskou politikou Roberta Fica.

Pridané 26.01.2017

Dňa 24. januára 2017 sa konalo spoločné zasadnutie Komisie pre dopravu, výstavbu a cestovný ruch, Komisie pre podnikateľské prostredie, podporu MSP a živnostníkov a Komisie pre technologický rozvoj a inovácie.

Pridané 25.01.2017

Jana Kiššová a Karol Galek zo strany SaS žiadajú odvolať predsedu regulačného úradu, ktorý podľa nich konal podľa želania vlády a pod hrozbou zmeny zákona. To je v rozpore so slovenskou legislatívou aj európskymi smernicami.

Pridané 23.01.2017

Predseda ÚRSO konal proti spotrebiteľom, ktorých má chrániť, chceme jeho odvolanie.

Pridané 20.01.2017

Parlament za posledných päť rokov prijal 154 legislatívnych zmien pre podnikateľov. Výsledok? Okrem právnej neistoty aj nelichotivé výsledky. Slovensko sa v najnovšom rebríčku atraktivity krajín z hľadiska pracovných podmienok a príležitostí výrazne prepadlo. Predbehol nás aj Barbados. Ktovie, ako by sme dopadli, keby vláda v tomto smere nerobila radšej vôbec nič.

Pridané 19.01.2017

Milí občania, často počúvame, že z opozície toho veľa nepresadíme a až do ďalších volieb, kým nebude strana Sloboda a Solidarita súčasťou vlády, nemáme reálnu šancu niečo zmeniť.

Pridané 19.01.2017

Poslanci opozičnej SaS reagovali na ceny energií. Podľa podpredsedníčky strany a zároveň predsedníčky parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti Jany Kiššovej u nás ceny energií reálne rastú aj napriek tomu, že ceny komodít dlhodobo klesajú.

Pridané 18.01.2017

Na sociálnych sieťach koluje nové video zo seriálu „Premiérov minister, ministrov premiér.“ Tentokrát nám minister financií, Peter Kažimír, nesie skvelú správu o hospodárení štátu za rok 2016. Výsledok je o miliardu lepší, ako vláda pôvodne plánovala. Aj keď je to nepochybne dobrá správa, tento výsledok sme nedosiahli vďaka Ficovej vláde, ale napriek nej. Trh totiž nepustí: ekonomika v celej Európe rastie, úrokové sadzby klesajú, výber daní u nás vďaka rastu ekonomiky stúpa. Vláda tiež „šetrí“ na spolufinancovaní eurofondov, pretože nie je schopná rozbehnúť ich čerpanie. No to nebude naveky. Tým by sme sa asi veľmi nemali chváliť.

Pridané 05.01.2017

Nie je nič horšie, ako keď vianočnú atmosféru rozbije tragédia. Pred necelým rokom som písala o tisíckach vyčíňajúcich utečencov počas Silvestrovskej noci v Nemecku. Výsledok? Množstvo trestných oznámení, stovky dotknutých osôb a desiatky pokusov o sexuálne násilie. Tento týždeň sa počas vianočných trhov v Berlíne odohrala ďalšia tragédia. S vysokou pravdepodobnosťou utečenec vpálil nákladiakom do davu ľudí na vianočných trhoch. K tomu odpornému a zbabelému činu, po ktorom zostalo dvanásť mŕtvych a desiatky zranených, sa prihlásil Islamský štát. Vraj to bol ich bojovník.

Pridané 22.12.2016

Stalo sa to pravidlom: Diskusiu, odpovede a riešenie celospoločenských problémov nahrádza arogancia, obviňovanie a útoky. Inak tomu nebolo ani včera.

Pridané 09.12.2016

O nelegálnej prevádzke uhoľnej elektrárne v Novákoch sa kompetentní dozvedeli až takmer po mesiac po jej spustení. To všetko napriek tomu, že nespĺňa emisné limity a škodí životnému prostrediu. Od 1.1.2016 platia v celej Európskej únii nové emisné limity. Viaceré prevádzky museli preto investovať do nových, ekologickejších technológií. Inak tomu nebolo ani v Novákoch, kde tepelnú elektráreň na domáce uhlie prevádzkujú Slovenské elektrárne. Prvý a druhý blok prešli v roku 2015 obnovou za 40 miliónov eur. Tretí a štvrtý blok sa Slovenské elektrárne rozhodli natrvalo odstaviť.

Pridané 08.12.2016

Opozičná poslankyňa Jana Kiššová (SaS) spolu so svojimi kolegami upozorňuje na nelegálnu prevádzku uhoľného bloku v Novákoch. Emisné limity nespĺňajú, no napriek tomu mala byť v prevádzke.

Pridané 05.12.2016

Vláda nedávno schválila dotácie na kúpu elektromobilov. Nezmyselne vynaložené finančné prostriedky obhajuje štát snahou o podporu ekológie. Reálne však ide len o presúvanie peňazí k vysokopríjmovým skupinám. Chýba tomu systémovosť, ako aj ekonomická analýza dopadov.

Pridané 29.11.2016

Už po niekoľký krát sa objavila snaha o zákaz nedeľného predaja v obchodoch. K politikom sa opäť pridala aj cirkev. Alebo naopak? Okrem nezmyselného zásahu do slobody jednotlivca spôsobí zákaz výpadky v štátnom rozpočte, stratu tisícok pracovných miest a pokles tržieb obchodníkov. Všetko pod rúškom „aby bola rodina v nedeľu spolu.“

Pridané 24.11.2016

Presvedčila som sa o tom na včerajšej akcii TOP MANAŽMENT 2016. Vypočula som si tam niekoľko mimoriadne zaujímavých prednášok a zaspomínala aj na svoje „biznisové časy“. Niežeby sme tam včera objavili Ameriku, no po niekoľkých rokoch v politike bolo užitočné pripomenúť si pár drobností. Napríklad, že základom efektivity je jednoduchosť. Čím sú veci, procesy alebo systémy zložitejšie, tým sú menej jasné a pochopiteľné a tým viac ich musíme vysvetľovať. Čím viac musíme čokoľvek vysvetľovať, tým je väčšia šanca na dezinterpretáciu alebo nepochopenie.

Pridané 10.11.2016

Zákon o odpadoch priniesol na našu legislatívnu scénu od 1.7. tohto roku vážneho kandidáta do súťaže o byrokratický nezmysel roka. Ako „výrobcu obalu“ definuje (veľmi zjednodušene) každého, kto dováža zo zahraničia zabalený tovar a predáva ho na Slovensku; plní tovar do obalu a predáva ho; alebo je preňho tovar plnený a on ho len predáva. Inými slovami, je ním každý okrem reálneho výrobcu obalov, ktorý ich skutočne vyrába, no nič do nich nebalí.

Pridané 27.10.2016

Parlament dnes schválili novelu zákona o odpadoch vrátane pozmeňujúceho návrhu, ktorý plénu predložil poslanec vládnej strany Most-Híd Peter Antal.

Pridané 25.10.2016

Podľa poslankyne je zákon zlý a vyžaduje si rozsiahle zmeny. Novela priniesla od júla viaceré povinnosti pre približne 560.000 právnických osôb, ktoré na Slovensku pôsobia.

Pridané 20.10.2016

Reštrukturalizácie po novom

Pridané 19.10.2016

Nejedna spoločnosť pozná, ako jej daňový úrad „zavaril“, keď k nej miesto výplaty nadmerného odpočtu DPH v riadnom termíne napochodovala daňová kontrola. Samozrejme, ak existujú podozrenia na daňové úniky alebo špekulácie s DPH, štát má mať páky a nástroje to riadne preveriť. V poriadku. Nech preveruje, nech kontroluje a nech spornú vratku DPH za týmto účelom primerane zadrží. Ale nie mesiace, nie rok(y). A ak sa vyvrátia podozrenia, nie zadarmo.

Pridané 13.10.2016

Zmeny v podpore malého a stredného podnikania

Pridané 12.10.2016

Predstavte si, že podnikáte a máte malú fabriku. Zamestnávate ľudí a, ako to už v živote chodí, z času na čas niekto neplánovane vypadne. Napríklad pre chorobu.

Pridané 05.10.2016

Aby to bolo jasné hneď na začiatku. Nie som zástancom toho, že sa majú v obchodoch predávať hnilé potraviny. No ďalšia miliónová pokuta obchodnému reťazcu, tentokrát Bille, ma skutočne vytočila. Do biela. Podľa medializovaných informácií išlo o prehrešok pri 12-tich druhoch tovaru v celkovej hodnote 104 eur, ktoré už mali byť niekoľko dní stiahnuté z predaja. Z toho išlo o potraviny po dobe spotreby (DS) v hodnote 11,77 eur, zvyšok sa týkal potravín po uplynutí doby minimálnej trvanlivosti (DMT). Podľa vyjadrení Billy boli dokonca predmetné potraviny po dátume spotreby umiestnené mimo predajne, teda neboli ponúkané spotrebiteľom. V tomto kontexte je miliónová pokuta šialená.

Pridané 29.09.2016

„Value for money“ alebo „Hodnota za peniaze“ nie je len „trendy“ názov finančných analytikov. Je to metodika, ktorej cieľom je posúdiť (ideálne vopred), či je dané riešenie, projekt, investícia alebo čokoľvek posudzované tou najlepšou alternatívou z dostupných možností. Niečo ako „pomer cena výkon“. Výsledky takejto analýzy nemajú slúžiť len pre účely rozhodovania (napríklad vláde pri realizácii akéhokoľvek projektu alebo zámeru), ale aj občanom, aby si boli istí, že sú verejné financie, teda ich odvedené dane, spravované efektívne. Pretože len krajiny, ktoré spravujú verejné financie zodpovedne a efektívne, majú zdroje na to, aby pre svojich občanov zabezpečili čo najkvalitnejšie služby aj bez toho, aby neustále zvyšovali dane.

Pridané 21.09.2016

Takto asociálne sa správa vláda pri riešení problémov s novozavedeným elektronickým systémom diaľničných známok. Zaviedla ho v minulom roku a od začiatku tohto roka namiesto lepenia diaľničných známok na okná áut používame elektronickú registráciu a kamerový systém kontroly. K tomu prilepila 300-eurové pokuty za každý jeden vstup na diaľnicu bez zaplatenia. A čo je horšie, previnilcom do dnešného dňa neposlala žiadnu informáciu o tom, že im bola nejaká pokuta, možno viacnásobne, vyrubená.

Pridané 13.09.2016

Bratislava 5. septembra 2016 (Kancelária Národnej rady SR) - predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová prijala ukrajinskú delegáciu z regulačného úradu Nation Energy and Utiities Regulatory Commission (NEURC) na čele s členom najvyššieho orgánu, pánom Volodymyrom Jevdokymovom.

Pridané 05.09.2016

Patrím k tým, ktorí si pamätajú mnoho zakázaného. Zakázané knihy, kapely, pesničky, politické názory či prejavy. Cenzúra bola v novinách, televízii, v rozhlase, vo filme, v literatúre. Za neželané názory sa vyhadzovalo z práce alebo zo školy. V tom lepšom prípade. Boli aj takí, čo za kritiku politického režimu sedeli v base, alebo utekali do emigrácie. Za všetkým boli politické špičky a ich bezhraničný boj za udržanie režimu, v ktorom si hoveli a mľaskali.

Pridané 01.09.2016

Bratislava 12. júla (Kancelária Národnej rady SR) - Dňa 12. júla 2016 prijala predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová J.E. p. Jun Shimmiho, veľvyslanca Japonska na Slovensku.

Pridané 13.07.2016

Hovorí sa, že úspešná zahraničná politika sa robí doma. Tá naša je však v ostatnom období katastrofálna, a to už niekoľko dní predsedáme Rade Európskej únie. Úžasný paradox s faktom, za akú významnú vec považuje vláda Roberta Fica naše predsedníctvo. Miesto solídnej a slušnej politiky vysielame von signály, že od čias Vladimíra Mečiara sme toho u nás veľa nezmenili. Darmo sa Robert Fico snaží všetko ututlať a voči zahraničným partnerom vystupovať reprezentatívne. Podozrenia z daňových podvodov a s tým súvisiace škandály okolo ministra vnútra Kaliňáka sú pozorne sledované a vyhodnocované diplomatickými službami, ktoré majú na Slovensku svoje zastúpenia.

Pridané 07.07.2016

Zástupcovia košickej oceliarskej továrne U. S. Steel odmietli prísť na rokovanie s poslancami Národnej rady (NR) SR, ktorých zaujímali najmä informácie týkajúce sa prepúšťania zamestnancov a plnenia memoranda uzatvoreného medzi spoločnosťou a vládou SR.

Pridané 27.06.2016

Keď som sa z televíznej talkshow na tému „Pred referendom o Brexite – Kam smeruje Európa?“ dozvedela, aké ďalšie regulácie Európska únia plánuje, bola som šokovaná. Ústami podpredsedu Európskej komisie Fransa Timmermansa pre lepšiu reguláciu odznelo: „Ďalšia vec, ktorú chceme zabezpečiť je, aby ľudia, ktorí pracujú na jednom mieste, dostali rovnaký plat ako ľudia pracujúci na tom istom mieste.“ Z ďalšej diskusie vyplynulo, že nárok na rovnakú mzdu má vniknúť pre tých, ktorí nielen pracujú na tom istom mieste, ale majú rovnakú prácu.

Pridané 22.06.2016

Predsedníčka výboru pre hospodárske záležitosti zároveň vyslovila pochybnosti o výhodnosti Memoranda z pohľadu Slovenska, ktoré s U. S. Steel v roku 2013 podpísal premiér Fico.

Pridané 13.06.2016

Obchod je odjakživa zdrojom bohatstva a jeho uvoľnenie je vždy pre mnohých (aj keď nie všetkých) príležitosťou. Takúto perspektívu sľubuje aj pripravovaná Transatlantická dohoda o obchode a investíciách medzi EÚ a USA (TTIP). Špeciálne malým a stredným podnikom (MSP) na Slovensku by malo pomôcť odbúranie mnohých bariér, ktorých dôsledkom je, že je do medzinárodného obchodu medzi nimi a USA zapojené len ich nepatrné množstvo.

Pridané 11.06.2016

Členovia parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti sa stretli s členkou vyjednávacieho tímu medzi USA a EÚ ohľadom zmluvy TTIP Christinou Sevillou, ktorá sa venuje problematike malých a stredných podnikov. Na neformálnej diskusii sa hovorilo o rôznych prekážkach, ktoré bránia malým a stredným podnikom z EÚ uplatniť sa na trhoch USA, čo platí aj naopak, ak chcú americké malé a stredné firmy podnikať v rámci únie.

Pridané 08.06.2016

Dňa 30. mája 2016 sa konalo prvé zasadnutie Komisie pre podnikateľské prostredie, podporu MSP a živnostníkov pri Výbore Národnej rady Slovenskej republiky pre hospodárske záležitosti.

Pridané 31.05.2016

Povedala to predsedníčka parlamentnej komisie pre podnikanie Jana Kiššová (SaS). Témou rokovani bolo najmä zníženie administratívnej náročnosti zamestnania prvého zamestnanca.

Pridané 30.05.2016

Hláška minulého týždňa je z dielne ministra práce Jána Richtera, ktorý ňou argumentoval na náš návrh umožniť zamestnancom a zamestnávateľom vymeniť gastráče za peniaze. Uviedol, že „Nad peňažnými príspevkami rezort práce neuvažuje, pretože by to jednak ohrozilo pravidelné zdravé stravovacie návyky (ľudia by ich začali používať aj na iné veci než stravu) a zároveň by to zasiahlo aj stravovacie zariadenia.“ Nevidím každému do domácnosti, no chcem veriť, že ľudia nestratili hygienické návyky len preto, že v práci nefasujú lístky na kúpu toaletného papiera, mydla alebo zubnej pasty.

Pridané 23.05.2016

Predstavili sme balík 40 opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia, ktoré sme zároveň podali ako návrhy na zmeny zákonov do parlamentu. Nebol to len tak hocijaký, náhodne zvolený balík, vznikol prísnou selekciou.

Pridané 14.05.2016

Programové vyhlásenie vlády kontinuity a pokroku som si preštudovala s veľkým záujmom, pretože som bola zvedavá, či to bude nasledovné 4 roky viac o kontinuite, alebo o pokroku. Som nemilo prekvapená, aké množstvo nekonkrétneho slovného, hoci miestami ľúbivého balastu obalilo zopár aspoň ako-tak konkrétnych vecí.

Pridané 21.04.2016

Ministerstvo pôdohospodárstva uzatvorilo 4. marca dodatky so siedmimi riaditeľmi štátnych firiem. Priznali im možnosť dostať trojmesačné odstupné.

Pridané 01.04.2016

Je ženou, ktorej najvyššia hodnota v každej oblasti života je sloboda. Je znovu zvolenou poslankyňou do Národnej Rady SR s počtom preferenčných hlasov 29 834. Vystúpiť z komfortnej zóny, zriecť sa do určitej miery svojho súkromia, potýkať sa i s nepríjemnými reakciami okolia a pritom robiť poctivo a so zapálením, to chce nielen odvahu. Jana Kiššová má nielen odvahu, ale aj štýl a ten potvrdila i v odpovediach na moje otázky.

Pridané 18.03.2016

V časoch, kedy kolabuje zdravotníctvo a štrajkujú učitelia, kedy sa podnikanie stalo behom cez štátom navŕšené prekážky, odkiaľ stotisíce ľudí odchádzajú do zahraničia a kde neprejde týždeň bez korupčnej kauzy, zaznela ďalšia „dobrá správa pre Slovensko“. Ficova vláda nakupuje technológiu na výrobu okien. Hoci si neplní svoje základné úlohy, hrabe sa do podnikania. Čo sa vlastne deje?

Pridané 23.02.2016

Zďaleka to neboli len Váhostav a Doprastav, ktorí po sebe zanechali oči pre plač nejednému živnostníkovi či podnikateľovi tým, že im za ich poctivo odvedenú prácu nezaplatili. Ročne prejde na Slovensku približne 100 firiem reštrukturalizáciou a môžeme sa len domnievať, koľkých drobných podnikateľov tento „očistný proces“ poškodí.

Pridané 19.02.2016

Aj vaša dcéra alebo syn študuje v zahraničí a obávate sa, či sa bude chcieť vrátiť domov? Túto otázku dostáva čím ďalej tým viac rodičov na Slovensku, pretože počet mladých ľudí, ktorí odchádzajú do zahraničia, stále stúpa.

Pridané 17.02.2016

Milujem nakupovať „po starom“. Ak netreba, nevyhľadávam žiadne hyper- ani super-markety, z ktorých na mňa útočí reklama a domov odchádzam aj s tým, čo som nepotrebovala. Páčia sa mi malé rodinné obchodíky, voňavé cukrárne a útulné butiky. Blízko domu mám aj svoju obľúbenú pekáreň. Teda mala som. Vždy voňavú, čistú, upratanú. S manželmi, ktorí tu roky predávali, sme občas prehodili pár slov – len tak, o pečive, o živote, o vnúčatách.

Pridané 03.02.2016

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) zverejnila desať bodov, ktoré by podľa nej mali priniesť na Slovensko ekonomické reformy a zlepšiť podnikateľské prostredie. Vyzvala tým politické strany, aby sa k nim vyjadrili. My v SaS sa dlhodobo a systematicky snažíme, aby štát pre podnikateľa prestal byť nepriateľom, ktorý si naňho spomenie len vtedy, keď od neho potrebuje vyžmýkať peniaze. Stále ďalšie a viac. Tie potom „pán štát“ a jeho správa aj tak z významnej časti neefektívnym spôsobom rôzne premrhá, časť odleje oligarchom a za časť si kúpi svoju vlastnú propagandu vo forme takzvaných sociálnych balíčkov.

Pridané 31.01.2016

Ak vám končí platnosť občianskeho preukazu, preglgnite horkú slinu v súvislosti s miliardou eur vloženou do „user-unfriendly“ elektronizácie a digitalizácie a naberte dostatok síl ísť na úrad osobne. Dajte si niekoľko pokojných nádychov a výdychov, zopár základných polôh jogy, dobre sa naobedujte a do kabelky prihoďte pár citátov pre budovanie stoickej trpezlivosti.

Pridané 19.01.2016

Európsky parlament hlasoval o návrhu na eutanáziu. Ten požadoval, aby bola dostupná pre všetkých občanov EÚ. Návrh neprešiel, zo 751 hlasov získal 95. Nič prekvapivé. Okrem reakcie europoslankyne Záborskej.

Pridané 15.01.2016

Keď vrcholila panika súvisiaca s nevyplatenými dlhmi Váhostavu, boli sme svedkami toho, ako nastúpil na scénu Robert Fico, aby vo veľkom štýle zachránil živnostníkov a podnikateľov. No v skutočnosti išlo o záchranu jedného z krstných otcov Smer-u, samozrejme spolu so svojou reputáciou. Kauzu Váhostav totiž už nešlo zamiesť pod koberec tak, ako Doprastav. Tlak zúfalých živnostníkov a drobných podnikateľov bol tak veľký, že predpovedal problém, ktorý si premiér Fico nemohol dovoliť.

Pridané 12.01.2016

Tisíc vyčíňajúcich mužov s „utečeneckým pozadím“, 121 podaných trestných oznámení, 16 podozrivých. A ďalšie odhaľujúce informácie z policajnej správy, ktorá unikla a bola zverejnená na nemeckom portáli. Množstvo sexuálne obťažovaných žien, okradnutých ľudí a vystrašených občanov. To je výsledok nemeckej pohostinnosti, silvestrovskej oslavy v Kolíne nad Rýnom a vďačnosti tých, ktorí hľadali lepšie miesto pre život.

Pridané 07.01.2016

Idú Vianoce. Každý z nás myslí na svojich najbližších. Popradčan Jozef Andrej v týchto dňoch však viac než kedykoľvek predtým vo svojom živote. Nielenže ho nepustili na pohreb svojho syna.

Pridané 22.12.2015

Tak absurdný návrh zákona (umelé oplodnenie ako trestný čin, 5 až 12 rokov basy) priniesli do parlamentu traja poslanci (Štefan Kuffa, Marián Kvasnička a Jozef Mikloško). Niekoľko dní sa o ňom, ako aj o zákaze interrupcií, snažili presvedčiť plénum.

Pridané 11.12.2015

Cieľavedome a systematicky budovaná ekonomická závislosť na štáte je presne to, kam Robert Fico potrebuje zahnať ľudí. Čím hlbšie sa človek dostane na ekonomické dno, tým ľahšie zhltne sľuby a víziu lepšej budúcnosti.

Pridané 09.12.2015

Trúsia sa informácie o masovom prepúšťaní v košickom U.S. Steele, o prácu má prísť okolo dvetisíc ľudí. Celý proces má byť naštartovaný už v januári a to vonkoncom nemá byť koniec.

Pridané 03.12.2015

O prípade smeráckeho poslanca Vladimíra Jánoša už počul zrejme každý. Chlapík má na krku viaceré trestné oznámenia a ako vizitku zverejnené nahrávky, v ktorých nadáva vtedajšej manželke ako bíreš a vyhráža sa jej ublížením.

Pridané 11.11.2015

Už nežijeme vo svete, v ktorom platí, že „nie je zlodej ten, kto kradne, ale ten, koho chytia“. Žijeme vo svete, kde „podvodom nie je každý úmyselný podvod, ale len ten, ktorý nemá pečiatku úradníkov“. Jedna z najväčších automobiliek sveta Volkswagen priznala, že do áut s naftovým motorom namontovala softvér, ktorý falšoval výsledky testovania emisií. Celý svet je pobúrený, tisíce áut produkujú viac emisií ako výrobca uvádza. A to preto, lebo „upravili“ softvér.

Pridané 05.11.2015

Pán premiér, budíček. Na Slovensku dávno nemáme socializmus, a preto je kontrolovanie koncových cien v neregulovanom odvetví hlúposť a strata času. Aj keď na obchodníkov vypustíte všetkých dôchodcov, ceny potravín neuregulujete. Ceny v neregulovanom odvetví totiž určuje trh, nie pán premiér, nie dôchodcovia a dokonca ani nie sadzba DPH.

Pridané 28.10.2015

Príbeh začínal dobre. „Ako prevádzkovateľ veľkoobchodu istých komodít som získal nového klienta. Prvé nákupy boli menšie, a ako to zvyknem praktizovať s novými a neoverenými zákazníkmi, tovar som vyžadoval uhradiť v hotovosti.

Pridané 16.10.2015

Slovenskom otriasol ďalší príbeh, pri ktorom vraj niekto vraždil. Bol to otec, čo si zabil vlastného syna odpojením od dýchacieho prístroja. Je to nebezpečný kriminálnik, treba ho ihneď zabasnúť. Desné, však?

Pridané 02.10.2015

Je všeobecne známe, že EÚ zaviedla pravidlá pre merania takzvanej normovanej spotreby áut. Tieto žiaľ nezohľadňujú reálnu spotrebu, slúžia viac reklamným účelom. Na škodu mnohým.

Pridané 16.09.2015

Počas dňa otvorených dverí v Národnej rade som dostala množstvo (aj veľmi zaujímavých) otázok. Nad jednou rozmýšľam ešte aj teraz, takmer identicky ju položili nezávisle na sebe dvaja páni.

Pridané 02.09.2015

Načo je potrebné, aby si živnostník, ktorý chce prevádzkovať svoje podnikanie v rámci voľných živností, ktorýchkoľvek a koľkýchkoľvek, musel všetky jednotlivo registrovať na Živnostenskom úrade? Akú toto dáva logiku?

Pridané 24.06.2015

Nie len z tohto článku ma mrazí . Mrazí ma vždy, keď sa hovorí o nevyliečiteľne chorých ľuďoch v konečnom štádiu choroby, ktorých čaká okrem bolesti, strachu a nedôstojnosti len ďalšie „zle a horšie".

Pridané 11.06.2015

Fico opäť rozšafne balíčkuje a tvrdí, že preto, lebo na to máme.Doslova povedal: "Chceme, aby štát, keď sa mu darí, sa podelil aj s občanmi. V tomto duchu sme schválili druhý sociálny balíček.“

Pridané 05.06.2015

Tak nás smeráci opäť poslali do kelu. Gastrolístky, naša duálna mena, sa ani tento raz nezrušila. V poriadku. Zrušia sa, keď bude pri moci príčetnejšia vláda.

Pridané 27.05.2015

Ak by v podnikateľskom prostredí existovala hitparáda finančne najzaťažujúcejších opatrení v porovnaní s ich prínosom, pracovná zdravotná služba by bola vážnym kandidátom. A to je pritom konkurencia v našej prebyrokratizovanej spoločnosti fakt silná.

Pridané 22.05.2015

Nikdy nezabudnem na to, za čo sme dostali pokutu pri daňovej kontrole. Bolo to síce (v tom čase) „len tisíc korún“, no za takú absurditu by bola aj koruna príliš.

Pridané 14.05.2015

Jednej veci fakt nerozumiem. Prečo SMER tak systematicky likviduje strednú triedu? Prečo neustále kladie pod nohy polená tým, ktorí vytvárajú hodnoty? Prečo najviac zaťažuje tých, ktorí de facto živia druhých a prečo v tejto krajine ťahá za kratší koniec poctivý pracujúci človek?

Pridané 06.05.2015

Pán Široký, čo tak poslať ľuďom aspoň jedno selfíčko „Prepáčte“? Existuje vôbec pán Široký? Videl ho vôbec niekto aj inak ako na fotografiách z rôznych oslavných, spoločenských alebo športových akciách s pánom Ficom, Paškom alebo Gašparovičom?

Pridané 23.04.2015

Je neuveriteľné, že tak vážnu diskusiu o riešení situácie vo Váhostave, ktorá začala v stredu, nebolo možné dokončiť, pretože premiér Fico ju nariadil prerušiť s tým, že teraz treba odvolať z pozície podpredsedu parlamentu Jána Figeľa. Normálne odsunuli riešenie problému, predradili tomu politickú pomstu. Aj tu je vidno úprimná snaha SMER-u riešiť skutočné problémy, v tomto prípade problémy živnostníkov a drobných podnikateľov.

Pridané 17.04.2015

Blíži sa termín daňových priznaní, a to, čo bolo minulý rok len virtuálnym strašiakom, bude za pár dní krutou realitou. Podnikatelia, ktorým sa v minulom roku nepodarilo vytvoriť zisk, za to už tento rok zaplatia, a to pokutou zvanou daňová licencia. Táto bude v závislosti od obratu a toho, či je podnikateľ platca DPH alebo nie, vo výške od 480 až do 2880 eur. A prečo? Minister Kažímír tvrdí, že tým bojujú proti daňovým únikom. Existuje tu vraj mnoho spoločností, ktoré roky nevytvárajú zisk, teda neplatia dane a on je presvedčený, že sú to podvodníci a „vyhýbači sa“ daniam. Neviem sa však ubrániť niekoľkým úvahám.

Pridané 19.03.2015

Očakávala som, že zdravotníctvo bude pre prezidenta Andreja Kisku jednou z najcitlivejších oblastí a keď sa bude blížiť nejaké zlo, bude konať. A on konal. Vrátil parlamentu zákon, ktorý "má zrušiť" poplatky. Žiaľ bez úspechu, no nie zbytočne. Mnohé totiž odznelo.

Pridané 11.03.2015

Aby pečiatka bola pečiatkou a úradník poriadnym bossom, musia mať patričnú silu. Tá sa znásobuje, ak má poriadny boss poriadnu pečiatku a legislatívou priznané vágne definované právomoci. V tejto pozícii sú dnes zástupcovia župy, ktorí majú tú moc udeliť alebo neudeliť licenciu prevádzkovateľom autobusovej diaľkovej dopravy, a to bez toho, aby to museli jasne a explicitne zdôvodniť. Zástupca župy dnes môže žiadateľa odstaviť od podnikania jednoduchým subjektívnym skonštatovaním, napríklad že „tento autobus, ktorý prejde komunikáciou našej župy raz za hodinu, bude mať negatívny vplyv na bezpečnosť alebo plynulosť dopravy“.

Pridané 10.02.2015

Diskusie s podnikateľmi majú mnoho spoločných menovateľov. Štátna správa konzumuje vytvorené hodnoty rýchlosťou svetla, neposkytuje daňovníkom adekvátne verejné statky a nielenže nevytvára vhodné podmienky na podnikanie, ešte ho systémovo likviduje.

Pridané 01.12.2014

Len nedávno sa objavil v médiách príbeh mladej ženy, ktorá sa po tom, ako jej diagnostikovali nevyliečiteľnú chorobu, rozhodla pre dôstojné ukončenie svojho života, pre eutanáziu. Všetko si dôkladne premyslela, naplánovala a 1.11.2014 za pomoci odborníkov, doma, v kruhu svojich blízkych aj zrealizovala. A prinútila ľudí zamyslieť sa.

Pridané 05.11.2014

Zbabraný návrh zákona z dielne JUDr. Zmajkovičovej môže dopadnúť aj tak, že deťom v školách v pohodičke servírujeme práškové bryndzové halušky poliate bravčovou masťou a zakážeme im predávať celozrnné pečivo alebo horalku. Takto, samozrejme „v mene dobra“, môže dopadnúť návrh zákona poslankyne SMER-u Zmajkovičovej, ktorý má byť schválený už na tejto schôdzi Národnej rady a má obmedziť predaj občerstvenia na školách. Toto ale nie je to jediné, čo sa dá návrhu zákona vyčítať.

Pridané 20.10.2014

Ako dvadsaťročná som si spravila vodičský preukaz. Absolvovala som kurz v autoškole, povinné jazdy a úspešne som prešla skúškami. Dostala som vodičák pre motorové vozidlá skupiny B, a nič mi nebránilo začať jazdiť, veď oprávnenie som mala. Oprávnenie viesť osobné motorové vozidlo, po cestách určených pre motorové vozidlá, podľa platných pravidiel cestnej premávky. A tak som jazdila. Intenzívne, bez nehody.

Pridané 15.10.2014

Kým v štátnej správe, napríklad na takom Ministerstve vnútra, nie je problém zavolať Lucku Bílu, aby prišla zamestnancom na vianočný večierok zaspievať pár pesničiek za vyše 13 tisíc eur, podnikateľ ak chce spraviť vianočný večierok, akciu na podporu predaja pre svojich partnerov, pohostiť ich a nedajbože im ako vďaku darovať nejakú pozornosť, môže tak urobiť len zo svojich zdanených peňazí, teda zo zisku.

Pridané 12.10.2014

Vláda má zas peniaze nazvyš. Nepôjdu do zdravotníctva ani školstva, pôjdu firme pána Babiša. Pekne elegantne, ako sa sluší a patrí, cez 10-ročné daňové prázdniny. Štát tak venuje 58 miliónov eur tomuto bezpochyby úspešnému českému podnikateľovi a ministrovi financií Českej republiky v jednej osobe. Ale toto nie je v tom celom jediný prúser.

Pridané 23.07.2014

To, že Ministerstvo práce programovo likviduje podnikateľské prostredie, už vidí voľným okom asi každý. Tento krát guľomet namierili proti personálnym agentúram. Ale nie len.

Pridané 23.06.2014

Zasadnutia parlamentných výborov sú obvykle verejné. Takým bolo aj to stredajšie mimoriadne zasadnutie zdravotníckeho výboru, ktorého zvolanie inicioval Richard Sulík. „Skvelý zážitok", niekedy si to vyskúšajte. Pani ministerka na tomto zasadnutí mala vysvetliť okolnosti okolo prevozu pacientky dňa 13.9.2013, ktorá potrebovala urgentnú pomoc. Táto pacientka akúsi pomoc dostala. Dnes už ale vieme, že lekári nemali ani len možnosť poskytnúť jej takú pomoc, akú nám všetkým garantuje zákon.

Pridané 27.09.2013

Tou povestnou čerešňou na skysnutej torte odchádzania „kollárovcov" zo strany SaS sú vyjadrenia samotného Jozefa Kollára. Richard Sulík vraj svojou výzvou na jeho odchod rozbíja stranu a snaží sa o jej rozpad. V kontexte uplynulých udalostí je toto tvrdenie teda náramná trúfalosť.

Pridané 14.04.2013

Financovanie politických strán je u nás súčasťou predvolebného koloritu a rétorickej výbavy nových politických vodcov. Aj prostredníctvom tejto témy sa politici snažia zapáčiť voličom. Predbiehajú sa, kto viac klepne politikom po prstoch, kto zníži poslancom platy,kto okreše stranám financie od štátu. Aj keď sa s takýmto prístupom nestotožňujem, do určitej miery ho chápem. Napokon aj Benjamin Disraeli, významný britský politik a spisovateľ, zadefinoval rozdiel medzi štátnikom a politikom, keď povedal, že štátnik myslí na budúce generácie, kým politik myslí na budúce voľby. Voľby sú jednoducho neraz to jediné, čo politikov zaujíma.

Pridané 18.11.2012

Citeľné výpadky v štátnom rozpočte, strata tisícok pracovných miest a pokles tržieb obchodníkov. Takýto dopad bude mať zákaz nedeľného a sviatočného predaja. Štát má problém nájsť 50 miliónov eur pre zdravotné sestry a zároveň sa chce vzdať dvojnásobku tejto sumy nezmyselnou reštrikciou. A nie len to! Tento zákaz obmedzí ľuďom možnosť slobodne sa rozhodovať a núti ich správať sa podľa toho, čo predkladatelia považujú za jediné správne.

Pridané 09.10.2012

Nie je tomu tak dávno (leto 2011), čo poslanec za KDH Brocka demaskoval spoluprácu so SMER-om, keď spoločným legislatívnym návrhom s poslankyňou Tomanovou chceli ľuďom na Slovensku zakázať nedeľnú prácu. Neviem, ako videli svoj návrh v praxi, pretože ja si neviem predstaviť, že by mali byť v nedeľu zatvorené lekárne, čerpacie stanice, reštaurácie, nemala by fungovať doprava, telefóny, neboli by dodávky plynu, vody, elektriny, nevysielala by televízia, nedalo by sa ísť do kina, na plaváreň, do ZOO alebo na nedeľnú omšu.

Pridané 28.09.2012

V tomto predvolebnom období vidíme dve tváre volebnej kampane. Špinavé a nechutné politické hry. A naleštenú politickú reklamu. Niektorá je skromnejšia, iná honosnejšia , v niektorých prípadoch už na prvý pohľad dosahuje astronomické sumy. Pozostatky bilboardov budú „zdobiť“ našu krajinu ešte dlhé mesiace. Ľudí právom zaujíma, koľko taká kampaň stojí a kto ju financuje. Celé týždne nás médiá zahŕňajú informáciami o kauze gorila, ktorá popisuje, kto komu koľko, v akom byte a čo za to. Každý deň sa dozvedáme nové mená sponzorov, čítame o „kamošpôžičkách“ politickým stranám a dôkazy, že Robert Fico zohnal svojej strane vlastnou hlavou desiatky miliónov eur, sú už vraj vyše roka bez záujmu našich orgánov činných v trestnom konaní na švédskej ambasáde.

Pridané 01.03.2012

Vznik Pracovnej zdravotnej služby ma pred rokmi zastihol na mieste personálnej riaditeľky. Novovzniknutá legislatíva pre mňa, našich zamestnancov a môjho zamestnávateľa znamenala nemálo starostí. Niekto však samozrejme profitoval.

Pridané 25.10.2011

Politické nominácie. Neuveriteľne sexy téma. Vlastne sa niet čo čudovať. Ak dokonca aj človek, ktorý by mal rozumieť princípu zodpovednosti za fungovanie pridelených rezortov povie, že "politické nominácie, keď sa na ne naozaj pozrieme do podstaty, sú jednoznačne korupcia prevádzkovaná organizovaným spôsobom politickými stranami...", mám z toho viac než zmiešané pocity. Ak navyše bez akýchkoľvek zábran dodá, že politické nominácie sú o dosadzovaní si rodín, známych a kamarátov na pozície v štátnej správe, množstvo ľudí zatúži byť niekoho rodina, niekoho známy, alebo aspoň niekoho kamarát.

Pridané 08.09.2011